Версія для друку Версія для друку

Туризм як основний вид пізнання світу й життєдіяльності людини

Днями ми відзначили Всесвітній день туризму. Районна станція юних туристів традиційно підбиває певні підсумки. За час діяльності Іршавської районної станції юних туристів (з вересня1989р. по грудень 2018р), а це близько 30 років автор цих рядків , колеги по колишній роботі у райСЮТур, освітяни району і не тільки мали можливість на практиці переконатися, яке значення, роль і місце у становленні дитини як особистості посідає заняття активним туризмом. За цей період понад 30 тисяч учнів району пройшли школу дитячо-юнацького туризму. Сьогодні багато з них є уже авторитетними педагогами та організаторами туристичної діяльності. Серед них Осійський О.Д. – теперішній заступник директора, Рябець А.В. – методист, Васильцюн В.В., Жідов І.І.– теперішні керівники гуртків райСЮТур, Жупанин В.В. – директор ДЮСШ, Сенина М.І.- директор туристичного табору «Зачарована долина», Горячкін В.П. – викладач торговельно-економічного коледжу в м.Ужгороді та багато інших. Багато теперішніх педагогів, що пройшли школу «юного туриста», передають відданість і захоплення туризмом своїм вихованцям.
Сьогодні педагоги туристсько-краєзнавчого напрямку у районному центрі позашкільної роботи, який очолює досвідчений педагог і вмілий організатор цієї діяльності Терпай І.І., є одними із найавторитетніших і впливових особистостей не тільки на теренах нашого краю, а й далеко за його межами. Осійський О.Д., Осійська Л.Р., Боднар О.Д., Васильцюн В.В., Половка М.І., Добромірська О.В., Марканич І.І., Шкіря Е.В. у галузі розвитку туризму та рекреації на Іршавщині насамперед та й в області. Свідчення цьому є те, що цього року 9 липня на базі нашого позашкільного закладу проводився одноденний семінар директорів обласних центрів туризму України. Вони разом із представниками МОН України предметно мали можливість ознайомитися з діючою практикою туристсько-краєзнавчої роботи та оцінили її результати як з позитивної, так і негативної сторони.
Принципи всебічного виховання школяра через форми та засоби туризму з метою підготовки молоді до активної життєвої позиції покладені в основу діяльності педагогічного колективу районної станції юних туристів. Робиться багато для того , щоб туризмом займалися не тільки школярі та молодь, а й широке число представників громадськості. В минулому 2014/2015 тільки протягом січня- червня цього навчального року проведено біля 100 екскурсій, походів,експедицій, в яких взяли участь понад 95% наших вихованців. Найактивнішими у цьому напрямку роботи були такі туристсько-краєзнавчі гуртки, де керівниками гуртків є : Леся Осійська при Ільницький ЗОШ І-ІІІ ст., Ольга Боднар – Довжанська ЗОШ, Михайло Полянський, Еріка Почоменко – Білківська ЗОШ, Еріка Шкіря– Ч.Потік, Оксана Добромірська, Марія Половка, Василь Васильцюн – Іршавська ЗОШ № 2, Іван Жідов – Іршавська ЗОШ №1, Іван Марканич – Сухівська ЗОШ І-ІІ ст. На змаганннях по спортивному туризму різного рівня взяли участь понад 200 гуртківців. Доречно відзначити, що ось уже протягом останніх п’яти років, вихованці нашого колективу на кожних змаганнях обласного чи всеукраїнського рівнів посідають призові місця.
Серед найбільш вдалих організаційних масових заходів з учнівською молоддю можна з впевненістю називати традиційні щорічні зльоти юних туристів Іршавщини у с. Осій , присвячені саме Дню туризму, багатоденні походи й експедиції з проживанням у наметах та сходженням на такі вершини Карпат як: Говерла, Бужора, полонина Кук . Актуальними є автобусні тематичні екскурсії по Закарпаттю такі як: по визначних місцях нашої держави, відзначених у відомій загальнодержавній акції «Сто чудес України». Особливою популярністю серед школярів користуються екскурсії в міста: Київ, Львів, Кам’янець-Подільський, Ужгород, Мукачево, Тячів, Міжгір’я, Хуст, Виноградів, Берегово.
Наприкінці вересня у с. Осій проходив районний зліт юних туристів. Про зміст та результати його проведення районна газета помістить матеріали у наступних номерах. В області цей тиждень пройшов під знаком Всесвітнього дня туризму, чому були присвячені й дні туризму, що проводяться з школярами нашого району, змагання по спортивному орієнтуванню, що нещодавно (20 вересня) проведені в парку м.Іршава.
Питаннями номер один для потреб туристично-рекреаційної галузі району на наш погляд є: реанімація вузькоколійки; введення у експлуатацію басейнів: сезонного (ур. Ставліш) та круглорічного закритого типу ( недобудова біля спортивної школи); розширення парку відпочинку в м. Іршава та наповнення його сучасними атракціонами.
З метою вдосконалення туристсько-краєзнавчої роботи із школярами слід вирішити наступні питання :
1. Треба віднайти у районі кошти для придбання необхідного туристичного спорядження та інвентаря для потреб загальноосвітніх шкіл у мінімальній кількості.
2. Відповідних коштів і конкретної підтримки з боку районної влади потребує питання зміцнення матеріально-технічної бази РайСЮТур .
3. Резервування чи виділення відповідних земельних ділянок чи територій для розгортання наметових містечок, туристичних «бівуаків» (специфічний туристичний побут) .
4. Назріло питання відкриття для потреб учнівської молоді району туристично-оздоровчого табору шляхом реконструкції наявних у районі будівель.
Індустрія туризму є однією з найбільш значних галузей економіки світу, а для деяких країн – основною економічною галуззю. В України є величезний потенціал у цьому напрямку, особливо на Закарпатті, в т.ч. й на Іршавщині.

Богдан Ільницький, відмінник освіти України, пенсіонер

Ваш отзыв

Ваш коментар