Версія для друку Версія для друку

З ювілеєм, моя шкільна домівко!

У вересні цього року КЗ «НВК «Смологовицька ЗОШ І-ІІ ступенів-дитячий садок» святкуватиме свій славний 40-річний ювілей.
Перша задокументована згадка про школу в селі датується 1888 роком (також певним чином ювілей – 130 років!). В цей час управителем церковної школи був Іванчо. Школа знаходилася в невеличкій хатинці, в якій навчалися учні 1-4 класів.
Друга школа в селі була збудована орієнтовно в 1925 році. Тогочасна Чехословаччина планувала побороти проблему неписьменності населення русинського краю. Це чітко показує «Шкільна хроніка», яка велася з 7 вересня 1925 року до 1937 року. Документ детально описує освітню систему Чехословаччини та Підкарпатської Русі, особливості навчання в селі та містить багатий краєзнавчий матеріал.
У повоєнний період в селі Смологовиця організована третя, семирічна школа. Збільшення кількості населення в селі потребувала будівництво нового, більшого корпусу школи.
В 1959 році спочатку заступником, а потім завідувачем обласного відділу народної освіти став Заслужений учитель УРСР Василь Васильович Бурч. Він народився в селі Смологовиця 2 січня 1919 року в бідній селянській родині (2 січня 2019 року виповниться 100 років від дня народження В.В. Бурча). Безпосередньо причетний до розвитку освітніх закладів краю, він запропонував директору Смологовицької семирічки Івану Васильовичу Пинзенику збудувати в селі гарну, велику школу: «Що, Іванку, збудуємо в Смологовиці гарну школу, я допоможу з документацією і грошима, а ти будуй!».
Спорудження четвертої, нинішньої школи в селі розпочалося в 1971 році. До участі у будівництві були залучені селяни, вчителі та навіть учні. Спільними зусиллями під керівництвом Василя Васильовича та Івана Васильовича в Смологовиці була збудована нова школа, яку урочисто відкрили 1 вересня 1978 року. Цього дня в новій школі було гамірно від щасливих дитячих голосів. Новий корпус освітнього закладу зумів задовольнити потреби в навчанні та вихованні підростаючого покоління сіл Смологовиці та Локтя.
Одночасно з будівництвом школи в ній було відкрито Смологовицьке шкільне лісництво та екологічна бригада «Смерічка», яка є його структурним підрозділом. Очолила лісництво вчитель біології Магдалина Юліївна Пинзеник. При школі відкрито кімнату-музей, яка в 1980 році стала повноцінним шкільним краєзнавчим музеєм. З часом музей отримав статус «Зразковий шкільний краєзнавчий музей» з історичним, природничим, народознавчим відділами. В 1980 році закладено пам’ятний знак перед школою, який свідчить про історію діяльності партизанського загону Дюли Усти-Івана Прищепи.
В різний час директорами школи були: Іван Васильович Пинзеник, Магдалина Юліївна Пинзеник, Георгій Михайлович Синетар. З 2011 року директором школи є Марія Михайлівна Пензеник.
З вимогами часу школа в різний час потребувала матеріально-технічного оновлення, що відбувалося поступово. Введення в навчально-виховний процес комп’ютерної техніки та газифікація шкільної котельні в 2005 році стали важливим чинником функціонування закладу освіти. Неабияким досягненням стало відкриття дитячого садочка «Лісовичок» в приміщенні школи. Таким чином освітню установу з 1 вересня 2014 року реорганізовано в комунальний заклад навчально-виховний комплекс «Смологовицька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-дитячий садок».
Багато років улюбленій справі віддали вчителі М.В.Жідов, М.В.Фіняк, К.В.Пинзеник, О.М.Сухан, Г.А.Глеба, С.М.Шкіря, М.М.Бідзіля, В.М.Пинзеник, М.В.Стільник, О.М. Щока. Варто добрим словом згадати та пам’ятати про багатьох вчителів, які все своє життя віддали навчанню та вихованню учнів, а нині знаходяться на заслуженому відпочинку.
Наші випускники – люди різних професій, які прославляють свою альма-матер своїми досягненнями, талантами, чесною і відданою працею, добрими вчинками. За свої 40 років школа випустила багатьох знаних в Україні людей у різних галузях суспільного життя. Серед них яскраво виділяється постать народного депутата України багатьох скликань, колишнього першого віце-прем’єр-міністра України Віктора Михайловича Пинзеника. Випускниками школи є також Едіта Олександрівна Синетар — старший викладач кафедри мікробіології, вірусології та імунології ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» та у Київському медичному університеті, Едіта Василівна Токар-Канчій — керівник зразкового дитячого фольклорного ансамблю «Кирниченька», Зореслава Юріївна Маргітич (Синетар) — викладач математики, методист ВП НУБіП України, Мукачівський аграрний коледж, Раїса Михайлівна Піров (Синетар) — директор Дешковицької ЗОШ І ступеня та багато інших достойних особистостей.
Ідуть роки, міняються директори, виходять на пенсію вчителі, приходять нові, але незмінним залишається дух співробітництва, взаємодопомоги, любові до учня та відданість педагогів обраній професії. І всі разом – учителі, учні, батьки, вдосконалювати свою альма-матер. Сьогодні КЗ НВК Смологовицька ЗОШ І-ІІ ступенів-дитячий садок являється освітнім закладом із комплексним навчально виховним процесом. Кваліфіковані педагоги надають високої якості освітні послуги своїм учням. Історію школи активно продовжують молоді вчителі: В.Ю. Пинзеник, М.М.Пензеник, С.В.Шелельо, В.М.Лендєл, О.М.Котубей, Н.І.Савко, В.А.Синетар, М.А.Бровді, Н.А.Пинзеник, Я.А.Котубей, В.І.Пинзеник, Л.О. Осиф. Чудово працює ланка дошкільної освіти на чолі з вихователями О.І.Синетар, О.М. Котубей та М.В. Пензеник.
Гордістю школи є її учні. Вони займають призові місця на районному етапі шкільних олімпіад, конкурсів «Читців художнього слова», є постійними учасниками та лауреатами Всеукраїнських конкурсів «Колосок», «Соняшник», «Кенгуру», «Бобер» та інших. Часто учні стають переможцями обласного етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН та учасниками Всеукраїнського етапу. Випускники НВК є зразковими громадянами України та патріотами рідної землі. Серед останніх вагомих звершень наших учнів варто відзначити високі результати Ангеліни Пензеник, Яни Шкірі, Іванки Шелельо, Віталія Пензеника та Ярослава Мешка.
Скільки всього бачили за ці роки шкільні стіни: перші поразки й перемоги, заохочення і критику, гордість за виконання доручень і радість спілкування з однокласниками, міцну дружбу й першу закоханість – все, з чого складається шкільне життя.
Але найважливіше в нашій школі – її душа, яка, скільки б років не минуло, все одно залишиться молодою завдяки дзвінким дитячим голосам, якими будуть наповнюватися ці стіни.

Ярослава Глеба,
заступник директора НВК
з навчально-виховної роботи

Ваш отзыв

Ваш коментар