
Починаючи із серпня, пасічники зосереджуються на роботах, пов’язаних із підготовкою бджолиних сімей до зимівлі. Доведено, що наприкінці сезону закладаються основи успішного пасічникування наступного року, головним чинником якого є сила сімей. Вона формується через вплив комплексу факторів, що діють на виплоджування молодих бджіл. Система заходів з підготовки пасік до зимівлі та утримання сімей по періодах року найповніше обґрунтована у працях В.А. Нестерводського середини ХХ століття. Вчений довів, що найбільше впливає на приріст маси бджіл наявність осіннього взятку. Це означає, що збирання нектару і пилку підтримує їхню діяльність на достатньому рівні через фізіологічні процеси в організмі бджіл і матки. Для функціонування яєчників, відкладання яєць і годування личинок свіжий нектар і квітковий пилок компенсують витрати білкових речовин, жирів, вуглеводів та мінеральних елементів. Живлення ж тільки при підгодівлі цукровим сиропом є неповноцінним, адже поновлює лише запаси енергетичного корму.
Розв’язання означеної проблеми полягає через систему заходів збагачення і раціонального використання ресурсів нектару та організації конвеєрного цвітіння медоносних рослин. Пасічники, взявши бджіл під свій захист, мають завдання і честь великого суспільного значення – поєднувати одержання з пасік продуктів високої біологічної активності та створювати умови достатнього забезпечення їх природними кормами.
У наш час турбота про поширення медоносних рослин на придатній території з певною доцільністю покладається також на місцеву владу, працівників лісогосподарської галузі так само, як і на фахівців аграрного сектору. Як приклад такої корисної для суспільства діяльності, можна назвати впровадження цілої низки важливих рослин, а саме: в деревних насадженнях білої акації, Еводії Даніеля, липу вузьколисту, клени різних порід, не сакуру, а софору японську.
Наближається осінь, коли можна і треба посадити ще не одне деревце та кущову рослину, заготовити насіння трав’янистих рослин, щоб ця крихта праці трудівника дала користь для бджіл і людей.
Юрій САМОРИГА, пасічник.