Версія для друку Версія для друку

Що потрібно у серпні?

Знову серпень і знову Медовий Спас – свято пасічників і час підбиття підсумків сезону, що уже перейшов до розряду минулих. Позаду головний медозбір і життя цілого покоління бджіл, які за літо встигли налітати тисячі кілометрів, зібрати сотні кілограмів духмяного меду.
Скінчилася цьогорічна бджолина казка. Повільно відходить покоління втомлених і спрацьованих бджіл, поступаючись у вулику місцем новому поколінню, якому випала доля пережити зиму і навесні дати життя новим бджілкам.
А на пасіках серпень – то вже клопоти про майбутнє літо, про майбутній медозбір. Саме зараз пасічник має детально обстежити сім’ї напередодні зимівлі, аби оцінити стан бджіл, наявність маток і їхню якість, запаси корму і перги, загальний стан гнізда і придатність щільників до зимівлі. Зайві рамки не обсиджені бджолами, потрібно обов’язково забрати з вулика, залишивши на місці тільки щільники з розплодом та світло-коричневі повномедні рамки. Якщо у вуликах виявляться слабкі, малопродуктивні сім’ї та сім’ї з матками-трутівками, то їх обов’язково потрібно з’єднати по дві, три чи навіть чотири в одну. Тільки сильні сім’ї, у яких бджоли обсідають не менше 8-10 рамок, то середні на 6-8 рамках можна спокійно відправляти у зиму. Такі сім’ї із високою імовірністю переживуть зимівлю і без особливих проблем наростять силу навесні. Але це у випадку, якщо бджоляр забезпечить їх достатньою кількістю якісних кормів та проведе профілактичні заходи проти кліща варроа.
Якщо не з’ясується, що у щільниках є хоч невелика кількість падевого меду чи меду з хрестоцвітів, його необхідно обов’язково відкачати, а бджіл підгодувати цукровим сиропом. Якщо планується зимівля бджіл переважно на цукровому сиропі, то його потрібно давати великими порціями, щоб літні бджоли встигли переробити його. Починати ж підгодівлю із тих сімей, де матки вже припинили відкладання яєць. Аби мати повноцінний розплід, а далі сильних бджіл, які підуть у зиму, потрібно простежити за наявністю достатньої кількості перги, оскільки у серпні цвіте не так багато пилконосів. При потребі можна поставити бджолам пергу з розрахунку, що для вигодовування однієї личинки знадобиться 0,5 чарунки перги. І ще одна порада: при формуванні гнізда на зиму не варто чергувати темні щільники зі світлими. Це у майбутньому може призвести до розділення клуба. Тому для зимівлі найкраще підбирати для одного гнізда щільники одного кольору.
Оскільки у серпні різко скорочується кількість рослин, що цвітуть, то медозбір також зменшується. А це створює умови для бджолиних крадіжок. Про це варто пам’ятати і проводити щоденний зовнішній огляд пасіки. Така процедура не потребує багато часу, зате вчасно помічений напад дасть можливість уникнути додаткових клопотів, яких можуть завдати сім’ї-крадії всій пасіці.

Юрій САМОРИГА,
пасічник

Ваш отзыв

Ваш коментар