Версія для друку Версія для друку

НІ ДНЯ БЕЗ ТУРБОТ: ЛІС, ЯК ДИТИНА

Турбот у лісничого завжди стільки, скільки гектарів доглядають його підопічні – майстри лісу та єгері. Від весни – до літа по-особливому ведеться робота за яку в майбутньому спитають прийдешні покоління. Це догляд за молодими насадженнями.
Євген Шкарупа – молодий та рвучкий до роботи лісничий Річанського лісництва державного підприємства «Довжанське лісомисливське господарство». Не по роках серйозний, енергійний, швидкий у рухах та прийнятті рішень, він намагається, здається, встигати всюди. Того погожого дня службова «Нива», за кермом якої був Євген Олександрович, впевнено проминула звивисту вулицю Сухої, почала підніматися крутосхилами та поринула у зелень хащів. Перша зупинка – в урочищі Яворова. По ходу маршруту – зліва один гектар. На цій площі бригада працівників, що трудяться за цивільно-правовою угодою, проводить освітлення. Тут три роки тому така сама бригада посадила саджанці дуба, ялини, ясена і явора. Останні породи, до речі, на окремих ділянках густо посходили після самосіву – природного поновлення корінних порід.
Лісничий Євген Шкарупа разом із помічником лісничого Іваном Райдою підходять до робітників. Є й зауваження інколи до якості виконуваних робіт, але в цілому ті дотримуються технологічних вимог. Навколо молодих трирічних саджанців вирубується, вижинається всяка молода рослинність. Це може бути і висока трава, пагони ожини та малини, річні або дворічні стебла переважно осики, берези. Висота порід-піонерів і кущів залежить від інтенсивності заростання. Тут, на Яворовій, минулого року ніщо не показувало, що тепер доведеться робити обжинки. В таких випадках, як на цій площі, догляд за лісовими культурами проводять три рази на рік, якщо культури першого року створення, і потім п’ять років підряд, поки культури не переведуть у покриту лісом площу. Догляд наймані робітники проводять на площі майстра лісу Юрія Мелеша.
Так само в цьому ж урочищі, але вже через дорогу на території, що знаходиться під наглядом Івана Креміня робиться цими днями очищення.
Якщо в першому випадку доводиться працювати із серпом, короткою косою, мотикою чи сапою, то в сусіда використовують сокири чи бензопили.
У Яворовій кипить робота, а от трохи більше кілометра вгору на Грушаниній вже наочно видно результати подібних зусиль, що були докладені лісівниками кілька років тому. Після переведення лісових культур у покриту лісом площу їх освітлюють протягом 5-10 років по через 2-3-5 років, в залежності від інтенсивності заростання породами-піонерами. А вже потім прочищення від 11-ти до 20-ти років.
Все це Євген Шкарупа встигає оповідати між нашими переїздами від площі до площі.
– Найперше треба не схибити, – говорить Євген Олександрович, – при догляді. Це все одно, що здоров’я дитини, з пелюшок закладається. Через десятиліття покаже якість деревостанів нашої теперішньої роботи.
Тільки у липні місяці колективом Лисичівського лісництва державного підприємства «Довженське лісомисливське господарство» проведено рубок-догляду в молодняках – прочищення – на восьми гектарах. Зокрема, цей цикл догляду за лісовими культурами вже завершено в урочищах Красна, Яворова і Стара Вага.
Цьогорічне літо складне не тільки для аграріїв, але й для лісівників краю, особливо буйно ростуть породи-піонери та чагарники тож щоб останні не затінювали саджанці цінних порід, лісівники докладають максимум зусиль, аби закладений молодняк зростав здоровим.

Михайло ДОВЖАНИН.

Ваш отзыв

Ваш коментар