Версія для друку Версія для друку

«Сілецькі історії» презентували у Сільці

Минулого понеділка у Сілецькій ЗОШ І-ІІ ступенів відбулася презентація книжки Михайла Ломаги та Івана Сухана «Сілецькі історії». Модератором виступила директор школи Ольга Кельбас.
– Автор проекту, – сказала вона, – депутат районної ради, голова правління райспоживспілки Сергій Лупак. Спільними зусиллями побачила світ перша книжка. Уже готова до друку друга. Це надзвичайно цікаві розповіді про наше рідне село. «Сілецькі історії» залюбки читають як діти, так і дорослі.
На презентації книжки виступили співавтори Михайло Ломага та Іван Сухан. Вони поділилися роздумами, як писалася книжка, як збирали матеріали, яку велику допомогу їм надали жителі села. Друга книжка – це вже про наше сьогодення. Там ви прочитаєте нариси про сучасників.
Сергій Лупак сказав, що він охоче, з радістю взявся за підготовку потрібного видання. Спочатку здавалося, що все просто. Але щоразу доводилося зустрічатися з труднощами. У передмові до книжки «Сілецькі історії» Сергій Лупак написав: «Ще з уроків української літератури мені глибоко в пам’ять врізалися слова радянського класика М. Рильського: «Хто не знає свого минулого, той недостойний мати майбутнє». Тому я намагаюсь, наскільки це можливо, допомагати творчим людям, мені приємно брати участь у цікавих проектах, особливо мені цікаві ті, які здатні донести до читача відомості про давнину та можуть бути корисними для нащадків. І коли Іван Сухан запропонував очолити проект книжки про історичні події с. Сільця, то я, звичайно, погодився, бо це сприяло виходу у світ зібранню матеріалів про наше село і реалізації моїх мрій про цікаві епізоди. До роботи був задіяний і Михайло Ломага, який є автором багатьох цікавих книжок».
Збірка «Сілецькі історії» — це розповіді про історичне минуле Сільця. Із них читач дізнається про події, які відбувалися на території села протягом багатьох століть. За архівними даними та народними переказами, село згадується ще за часів проповідування в нашому краї Святого Письма Кирилом та Мефодієм у 862-863 роках. У книжці розповідається про перехід Карпат уграми у 896 році, частий відпочинок Арпада, вождя угорців, у Сільці. Тоді він привів свій народ на нові землі, де зараз знаходиться нинішня Угорзина, йдеться про поселення в урочищі Провало і воїнів князя Корятовича. Є згадка і про монастир в Кипах та розповіді про цікаві події, які відбувалися в селі під час Першої і Другої світових війн, про радянський період і про події сьогодення.
Учні школи інсценізували два оповідання – «Дуб Арпада» і «Сілецькі січовики». Глядачі, а це учні та вчителі школи, зустріли їх тривалими оплесками.
Презентація нової книжки пройшла на високому рівні.
Василь БУЖОРА.

Ваш отзыв

Ваш коментар