Версія для друку Версія для друку

НІТРАТИ У ВОДІ, ОВОЧАХ І ФРУКТАХ

Чиста вода – це життя, запорука нашого здоров’я і наших дітей. На жаль, не всі ми маємо змогу споживати таку воду. Значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками. Зупинімося детально на нітратах – солях азотної кислоти, багато з яких під назвою «селітра» широко використовують у сільському господарстві (як мінеральні добрива), а також у промисловості. Крім того, нітрати є природним продуктом кругообігу азоту в біосфері та головною формою неорганічного азоту в грунті . На жаль, унаслідок нераціональної і необдуманої діяльності людини виникло порушення його екологічного балансу, що спричинило накопичення нітратів у фруктах , овочах, питній воді, а це призвело до різкого збільшення нітратного навантаження на організм людини.
Нітрати добре всмоктуються в травному тракті, швидко потрапляють у кров і розносяться по всьому організму. Саме тому в разі надходження в організм людини нітратів у дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння. Безпечною для дорослої людини дозою нітратів є 150-200 мг на добу, гранично- допустимою – 500мг, токсичною може бути доза, що перевищує 600мг. Гостре отруєння зазвичай виникає, якщо в організм потрапляє висока доза нітратів.
Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо – для дітей у перші місяці життя. Якщо суміш для дітей немовляти віком 0-3 місяці розвести водою, яка містить 80-100 мг/л нітратів, у дитини може виникнути гостре отруєння. Для немовлят токсичною вважають дозу від 10 мг/л.
Унаслідок тривалого вживання забруднених нітратами води та овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація . Але шкідливими для здоров»я є не самі нітрати, а продукти їхнього окислення – нітрити, які утворюються як під дією високих температур (наприклад , кипятіння), так і безпосередньо в організмі під впливом мікрофлори травного тракту. До групи ризику передусім потрапляють люди (особливо діти) зі зниженню кислотністю шлункового соку та хворі на гастрит зі зниженою кислотністю: в цих групах населення процес отруєння відбувається інтенсивніше. Нітрати потрапляють у кров, де утворюються метгемоглобін, неспроможний здійснювати зворотне звя»зування кисню. Окрім того, нітрити можуть утворювати високотоксичні сполуки – нітрозаміни, які належать до канцерогенів прямої дії та вражають травний тракт.
Якщо у питній воді вміст азота нітратів перевищує допустиму норму (10мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей та вагітних. Необхідно проводити роботи по впорядкуванню територій біля індивідуальних і громадських криниць, недопущення потрапляння води з сільськогосподарських угідь, які оброблялися мінеральними добривами та іншими хімічними реагентами, а також знезараження питної води у разі її невідповідності санітарним нормам.
Пам’ятайте : кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.
Майте на увазі: візуально чиста вода не завжди є безпечною. Адже забруднена нітратами вода (навіть у смертельних дозах) – чиста, прозора , без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Якщо не впевнені в якості колодязної води, нізащо не розводьте нею дитячу суміш.
Забруднену нітратами воду можна використовувати тільки з технічною метою: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
Якщо у вас виникли сумніви щодо якості питної води,овочів,фруктів звертайтеся до Іршавської районної філії державної установи «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» для здійснення лабораторних досліджень на вміст залишкової кількості нітратів.

Марина Жупанин,
т.в.о директора Іршавської районної філії державної установи «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Ваш отзыв

Ваш коментар