Версія для друку Версія для друку

Профілактика туберкульозу у дітей

Погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу серед дітей та підлітків багато в чому обумовлено соціальними проблемами, які посилилися або з’явилися в останнє десятиліття (зниження життєвого рівня населення, збільшення питомої ваги соціально дезадаптованих родин; зсув на дитячу та підліткову групи населення періоду прилучення до шкідливих звичок; зниження санітарної грамотності населення; поява великої групи осіб з матеріально-побутовими проблемами – біженці, переселенці тощо).
Небезпека сучасної епідемії полягає в тому, що можливе зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів; поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією. В 2017 році зросла частка ХРТБ серед дітей та підлітків.
В сучасних умовах змінилася клініка туберкульозу в дітей. Рідко зустрічається гострий початок з лихоманкою, вираженими симптомами інтоксикації, часто буває безсимптомний перебіг захворювання.
У дітей переважають малі форми туберкульозу: первинний тубкомплекс, туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів. Важкі форми туберкульозу: тубменінгіт, міліарний туберкульоз, казеозна пневмонія – бувають рідко.
У підлітків захворювання має тенденцію до прогресування, що зумовлено особливостями реактивності організму, нейрогуморальною регуляцією в цьому віці.
Чи можна попередити туберкульоз у дітей? Так. Для цього в пологовому відділенні всім здоровим новонародженим дітям на третій день життя проводиться вакцинація. Це призводить до розвитку тривалого специфічного імунітету до туберкульозу; тривалість його приблизно 5-7 років.
Статистика свідчить, що серед дітей віком до 4-х років, які захворіли на туберкульоз в області в 2017 році, в 100% не були вакциновані при народженні.
Не менш важливою і складною стає проблема зменшення імунного прошарку серед дітей і підлітків. Значною мірою це обумовлено зниженням санітарної грамотності населення. У соціально дезадаптованих сім’ях відсутня увага до здоров’я дітей і як наслідок – ігноруються й профілактичні заходи. Скорочення імунного прошарку пояснюється також збільшенням числа дітей і підлітків, які страждають різною соматичною патологією.
Основним методом виявлення туберкульозу в дітей є щорічне проведення туберкулінодіагностики. Проба Манту проводиться здоровим дітям після попереднього огляду лікарем. Проба дає змогу виявити наявність тубінфікування в дитини. Первинне інфікування частіше настає в дітей, які мають менш виражений прищеплювальний імунітет, а також в тих, що перебувають в контакті з хворою на туберкульоз людиною.
Слід зауважити, що звичайне купання не впливає на результат проби.
Всі діти, у яких вперше виявлена позитивна р. Манту, а також у випадку збільшення її розмірів, повинні бути направлені на обстеження до дитячого фтизіатра.
Важливим є флюорографічне обстеження дорослих контактів дітей, взятих на диспансерний облік з приводу «віражу» тубпроб з метою виявлення можливого джерела інфекції.
Захворюваність на туберкульоз серед дітей віком 0-14 років в області має незначну тенденцію до зростання. Захворюваність на туберкульоз серед підлітків є стабільною.
В 2017 році в районі захворіли на туберкульоз 1 дитина та 1 підліток.
Підліткам з 15-ти років проводиться флюорографічне обстеження, яке дає змогу виявити не лише туберкульоз на ранніх стадіях, але й інші захворювання органів грудної клітки.
Від раннього виявлення туберкульозу залежить ефективність лікування хворого.

Марія Попик,
дитячий фтизіатр

Ваш отзыв

Ваш коментар