Версія для друку Версія для друку

«Святе місце» – де молодим і праця, і заробіток

– На самому початку Іршавський район не розглядався для розміщення другої промислової площадки нашого підприємства, – просто і відверто визнає Томаш Калманович, – розпочинаючи розповідь про практично найбільше на сьогодні виробництво у краї.
… Святе місце пустим не буває. Істина стара як цей світ, але від цього не втрачає своєї актуальності, у крайньому випадку, для нашого населення в ракурсі зайнятості населення. Та і як цьому не вірити, коли воно підтверджується у наявності. Тридцять років тому на землях Ільницької сільської ради, що впритул прилягають до меж районного центру, розпочалося масштабне будівництво сучасної на той час потужної фабрики спортивного трикотажу. Споруджувалося підприємство легкої промисловості під егідою однієї із наймогутніших фінансових організацій Радянського Союзу – ВЦРПС, у просторіччі – профспілок, або, як їх ще величали із високих трибун компартійних з’їздів – школи комунізму. Ніде правди діти – на південно-східній околиці Іршави за максимально короткий строк виросли чотири житлові п’ятиповерхівки, а на виїзді в сторону Ільниці інтенсивно стартували будівельно-монтажні роботи нульового циклу майбутньої фабрики. Історія цього нездійсненого будівництва та її героїв потребує окремої розповіді. Для виправдання такого доволі розлогого історичного екскурсу є тільки один фактор: стакани під колони не зведеної фабрики стали одним із визначальних аргументів у виборі місця розташування тут теперішнього підприємства ТОВ «Берег-Кабель ГмБХ».
Все, як і в багатьох подібних випадках, розпочиналося із особистих контактів. В даному конкретному випадку слід добрим словом згадати одного із тогочасних керівників Іршавщини, і це справді зробив генеральний директор ТОВ Томаш Вереш:
– Вважаю, що без особистого серйозного сприяння цьому процесу тодішнього голови районної ради Станіслава Сухана, можливо, сьогодні і не доводилося б говорити про наше підприємство на Іршавщині. І продовжує далі, – ми шукали і знайшли земельну ділянку з виробничою площадкою із наявними комунікаціями.
Як зазначив співрозмовник, для налагодження партнерських ділових стосунків надзвичайно важливим стало те, що Станіслав Васильович доручив керівнику комунальної організації «Агенція місцевого розвитку «Іршавщина» Іршавської районної ради і його керівнику Івану Федоровичу Боднарю безпосередньо створювати найбільш сприятливі умови реалізації такого серйозного інвестиційного проекту.
Варто відзначити той немаловажний факт, що через деякий час, коли вже проходив відбір робітників на підприємство, через співбесіду з Іваном Федоровичем, пройшла мало чи не тисяча наших земляків. Це при тому, що всього на початковому етапі тут починало трудитися всього лише п’ятдесят працівників.
Кількагодинна розмова із генеральним директором Томашом Верешом час від часу поверталася до головного чинника в роботі підприємства. За його висловлюваннями, окрім таких важливих чинників у бізнесі як, економічні, фінансові, логістичні, відіграє людський фактор. Пропозиції від діючої влади, що підходили під критерії інвесторів на шальки терезів при прийнятті позитивного рішення вплинуло те, що у районі роботяще і доброзичливе населення.
Чому виникла потреба у ще одному підприємстві? Пояснення доволі просте – Берегівське на той час було завантажене замовленнями на всі сто відсотків. Довозити робітників – зайві витрати.
Окрім того, немало важливий чинник – розподіл ризиків.
Хоча про це прямо і не йшлося при нашій розмові, але, оглядаючи цехи Берегівського підприємства, не можна не помітити, порівняно із періодом п’ятирічної давності, відносно меншу кількість із тогочасною чисельністю працівників. Це сьогоднішня демографічна і міграційна специфіка сусіднього Берегівського району.
Про те, що п’ять років тому генеральний директор ТОВ «Берег-Кабель ГмБХ» Томаш Калманович Вереш зумів переконливими аргументами довести інвестору – власнику фірми доктору Францу Губерту Шамбергеру із Німеччини доцільність побудови підприємства по виробництву джгутів для електропроводки до передніх фар всіх видів автомобілів. Це не багато не мало, а понад двісті п’ятдесят різновидів продукції. Переконатися у високофаховій здатності цих двох ділових людей, прогнозувати ймовірний розвиток ринку праці можна вже, хоча б відвідавши підприємство у нашому районі.
Його директор Еміл Шандорович Чуга керує 730-ма працівниками.
Обидва керівники скромно, але не без певних ноток гордості в голосі при розмові відзначають максимально но високу якість роботи працівників. Реально тут не випускають бракованої продукції і це при тому, що її якість контролюють тільки 23 відповідальних робітників. Вражають порівняльні цифри: реально допустимий брак – це 4 штуки на 1мільйон виробленої продукції. І то –пов’язані випадки при транспортуванні.
Еміл Шандорович, проводячи цехами, демонструє злагоджену роботу колективу та відзначає молодий вік своїх підопічних.
Підприємство в цьому році відзначатиме свій п’ятирічний ювілей початку діяльності на Іршавщині, а недавно – у лютому – чотири роки випуску першої партії продукції.
Так само в цьому році суттєво було піднято заробітну плату і тепер посадовий оклад складає 6 тисяч п’ятдесят гривень. Це той мінімум, що гарантується при виконанні виробничого завдання. Перевиконаня заохочується преміями. Як один, так і другий керівники, не приховуючи говорять і про такі факти як про понаднормову зайнятість. Але тут-же додають, що така робота оплачується подвійним тарифом. Є працюючі, а це переважно молоді жінки, дівчата, – заробляють і 11-12 тисяч гривень за місяць.
Ділові люди звичні оперувати цифрами, і в даному конкретному випадку в цьому варто до них дослухатися. Число зайнятих молодих людей нашого району вже було озвучено. І ще одна, без перебільшення, вражаюча цифра: кожного місяця ТОВ «Берег-Кабель ГмБХ» перераховує до бюджету Іршавського району 1 мільйон гривень. Це те, що як кажуть, належить за законом і що відоме переважно вузькому колу фахівців. Не набагато більше і тих, хто знає про соціальні, гуманітарні проекти берегівчан на іршавських теренах. До них щонайперше слід віднести багаторічну участь у спонсорській допомозі при проведенні шахтарського свята в Ільниці, Гамори в Лисичові. Із більш масштабних проектів – виділення 600 тисяч гривень у позаминулому році та 1,2 млн. грн. – у минулому на ремонт автодороги Кам’янське – Берегове на відрізку, що пролягає у нашому районі, про що була домовленість із керівництвом РДА про паритетну партнерську співпрацю.
На даний період часу левову частку часу генерального директора ТОВ «Берег-Кабель ГмБХ» Томаша Калмановича Вереша, окрім реалізації виробничих програм, забирає підготовка нової фабрики у сусідньому Хустському районі.
На природне в такому контексті запитання про подальші плани розвитку підприємства в нашому районі, отримали обнадійливі, хоча в по-дечому і обтічну відповідь про позитивне бачення перспективи у одному із верховинських регіонів Іршащини.
Михайло ІСАК

Ваш отзыв

Ваш коментар