Версія для друку Версія для друку

Краще подбати самим

На власному досвіді переконався, що в пасічникуванні не можна нехтувати дрібницями, а всі операції з догляду за бджолами слід проводити грамотно і своєчасно. Скажімо, треба перед усім дбати про кормову базу для бджіл. Тут я хочу нагадати пасічникам про акацію білу. Разом з тим, з душевним болем зазначу, що нині, на жаль, цей цінний нектаронос, який забезпечує більше половини медозбору за сезон, зазнає хижацького бездушного винищення, переважно на паркет і дрова. Пора вже ввести кримінальну відповідальність за такі дії і карати винних. Та й подбати про те, як виростити на всій території району акацієві ліси, як це роблять в Угорщині, вони потрібні для бджіл і для покращення екології в районі.
А як важливо на пасіках розводити тільки районовану породу бджіл з племінними матками. Висока якість матки – це запорука успіху в бджільництві.
Оскільки зараз модно розвивати бджіл, а, на полях не висівають ніяких медоносів, білу акацію вирубують на дрова чи паркет, то я вирішив поцікавитись, чи справді таке різке збільшення чисельності бджолосімей може вплинути на медозбір.
Якщо вірити дослідникам, то для забезпечення життєдіяльності кожна сім’я за рік витрачає 80-100 кілограмів меду і не менше 20 кілограмів обніжжя (пилку). А якщо до цієї кількості додати ще й той мед, який відбирає у бджіл пасічник, то виходить досить таки велика кількість, перемноживши її на число бджолосімей, отримаємо приблизну цифру загального медозбору.
А враховуючи, що весь цей мед бджоли збирають в радіусі на більше двох кілометрів від стаціонарних пасік ( а це приблизно 1256 гектар), можна погодитися з тим, що надмірна кількість бджолосімей на обмеженій території й справді є причиною скорочення кількості товарного меду.
Бо вже минули часи, коли бджолам було достатньо поживи на колгоспних полях. Тепер біля населених пунктів сіють кукурудзу та садять картоплю. Тому пасічникам потрібно і кормовою базою для бджіл клопотатися. Бо якщо хтось і посіє якісь культури, що дають нектар, то потруять бджіл хімікатами. А щоб цього не сталося, панове пасічники, краще про кормову базу для бджіл подбати самим.

Підготував Юрій САМОРИГА, пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар