Версія для друку Версія для друку

Не женіться за чужим, бо втратите своє

Три роки тому бджолярі України почали купувати матки породи Бакфаст, а які можливі наслідки використання цієї породи та її помісей, мало хто задумується.
По-перше, процес виробництва маток цієї породи трудомісткий. За деякими джерелами пасічницької періодики, якщо виведено 1500 маток, тільки 26 будуть відібрані на продаж як племінні. Основні племінні господарства знаходяться в Німеччині. Щоб купити матку Бакфаст, треба заплатити 30 євро за неплідну. Плідна буде коштувати від 300 до 2000 євро. Матки з племінних господарств дійсно якісні, через що їх і купують, залишаючи в Інтернеті хороші відгуки. Але на території України, Білорусі та Молдови пропонують здебільшого лише помісь цієї породи.
За три роки гібриди Бакфаст поширилися по території України, і, можливо, вже є і в нас в районі. За перший рік бджоли виходять з жовтим забарвленням черевця і стають причиною крадіжок корму на сусідніх пасіках. Крадіжки з боку бджіл породи Бакфаст бувають досить сильними. Порода маток починає змішуватися з іншими. Матки з поміссю Бакфаст виробляли багато розплоду, а меду за день несли в тій кількості, яку з’їдали за ніч. Цю проблему намагалися вирішити, обмежуючи матку в червлінні, але через 5 днів бджоли потягнули маточник і ставали агресивними.
Для тих, хто хоче придбати матку Бакфаст порада: не намагайтеся рубати ту гілку, на якій сидите. Бджолярі, які розводять бджіл породи Бакфаст, здебільшого не мають племінних маток, і розводять лише їх помісі невисокої якості. У своє виправдання можуть нарікати на те, що така порода як «карпатка» приносить мало меду. Але цей показник залежить, як правило, не від породи бджіл, а від бджоляра. А зараз уже є такі дані, що бджолярі, які розводять гібриди Бакфаст, навіть дарують маток. Складається враження, що вони не розуміють, що роблять, або роблять це навмисне, під девізом: «Якщо мені погано, то хай буде гірше, ніж мені».
Якщо в нас у районі є той, що виробляє або виробляють помісі маток Бакфаст, тоді той, хто їх купує – злочинець! Протягом декількох років помісі Бакфаст знищують нашу породу «карпатку». Адже в середині ХХ століття до нас завозили італійську та кавказьку породи. Друге покоління кавказької породи проявляло сильну схильність до крадіжок, та сильно хворіли нозематозом. Рамки, на яких зимували, потрібно було перетоплювати, бо вони були сильно забруднені наслідками цієї хвороби.
Позбутись 80 % помісей тоді допоміг … кліщ. Від кліща пропадали цілі пасіки. Відомі й поширені на той час ліки не допомагали.
Висновок напрошується сам собою: не купуйте і не розводьте помісі Бакфаст, невідомо який результат ми отримаємо від них, але велика ймовірність, що це принесе шкоду як бджолярам, так і самій породі «карпатка». Наша порода не агресивна, з нею приємно працювати. Все залежить від того, наскільки добре ви будете вести свою пасіку.
І свіжий факт! Австрія законодавчо заборонила розповсюдження породи Бакфаст і преміюють бджолярів, що розводять породу «карніка».

Підготував Юрій САМОРИГА, пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар