Версія для друку Версія для друку

Збулося віковічне прагнення українців

Минулого понеділка на центральній площі міста відбувся урочистий мітинг із нагоди відзначення Дня Соборності України. Тут зібралися працівники трудових колективів підприємств і установ, громадських організацій і політичних партій, учасники АТО. До Пам’ятного знаку «Борцям за свободу і незалежність України, Героям Небесної сотні та загиблим в АТО» було покладено живі квіти і запалено лампадки. Пам’ять полеглих за незалежність України вшановано хвилиною мовчання.
До присутніх звернулися голова райдержадміністрації Олександр Горін, заступник голови райради Володимир Половка, голова Іршавської ОТГ Степан Бобик. Вони наголосили, що 22 січня навічно закарбувалося в українську національну історію, як величне, значуще свято. Проголошення 99 років тому Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки стало яскравим відображенням одвічного прагнення українського народу до національної та територіальної єдності, підґрунтям для утворення незалежної держави та утвердження національної ідеї. Вони побажали усім міцного здоров’я, щастя, добра, злагоди та впевненості у завтрашньому дні.
Історичний екскурс зробив директор районного історико-краєзнавчого музею Андрій Світлинець. Зокрема, він сказав: «Не зважаючи на вікову відірваність історичного Закарпаття від Великої України, у нашому краї теж відбувалися історичні державотворчі процеси в унісон із загальноукраїнськими. Наприкінці грудня 1918 року до уряду ЗУНР звернулися представники русинів із Марамороша з проханням приєднатися до Галичини. 8 січня відбулося повстання в Ясінях, в результаті якого було проголошено Гуцульську народну республіку, яка, на жаль, невдовзі була розгромлена румунськими військами. У цих несприятливих умовах, коли частина краю опинилася в руках Румунії, а частина під Угорщиною, 21 січня 1919 року, (за день до історичної Злуки в Києві) у Хусті відбувся Всенародний конгрес угорських русинів, на якому були присутні близько 420 делегатів із 175 сіл та містечок краю. Як свідчать архівні документи, це були представники з усіх угорських комітатів, де компактно проживали українці-русини. Майже повним складом тут були представлені і села Іршавщини. Відомо, що села Малий та Великий Раковець представляв знаменитий у майбутньому лікар Олександр Фединець, Дешковицю – Іван Балега. А в резолюції, яка була прийнята 19 січня на загальних зборах у Арданові, записано: «Типирь нас просять, куди ми хочемо, уд котрому народови пристати. І ми отвіт даєме, што ми хочеме пристати уд Україні». Більш чітко висловили свою позицію жителі іншого села: «Ми просимо обисьте нас перевели до Кийовського правительства».
Однак політична ситуація в Європі не дала нам шансу об’єднатися у єдиній родині, але Великі збори у Хусті 21 січня 1919 року залишилися важливою подією в історії Закарпаття, на яких уперше населення краю організовано і масово заявило про своє бажання возз’єднатися з Україною».
Заходи, присвячені Дню Соборності України, пройшли у всіх загальноосвітніх школах району.
Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар