Версія для друку Версія для друку

КІР: небезпека вже поруч

За статистичними даними, в 2017 році в Україні захворіли на кір 4782 чоловік, а вже цього року за 10 днів – 66 чоловік. З початку спалаху захворювання на кір – 7 смертних випадків від ускладнень хвороби.
В Іршавському районі статистика така – в 2018 році станом на сьогоднішній день зареєстровано захворівших на кір 15 чоловік, з них 5 дітей, в т.ч. 8 дорослих та 3 дітей госпіталізовані у інфекційне відділення ( в 2017році з початку спалаху стаціонарно пролікувалось 14 чоловік, з них 5 дітей ). Розповсюдження хвороби прогресує, тому є потреба в ознайомленні з основними пунктами цієї небезпечної хвороби.
Кір – це гостра інфекційна хвороба, яка супроводжується інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів, специфічною енантемою, плямисто – папульозною висипкою, загальною слабкістю. Епідеміологія кору – джерелом інфекції є хвора людина, особливо в останні 2 дні інкубаційного періоду і до 5-го дня після появи висипки (при ускладненні кору пневмонією термін заразливості подовжується до 10-го дня від початку висипання). Механізм передачі – повітряно-крапельний. Сприйнятливість неімунізованих осіб дуже висока. Грудні діти мають трансплацентарний імунітет від перехворілих чи вакцинованих матерів ( до 3-х – 6-ти місяного віку ). Після перенесеного захворювання зберігається сталий імунітет. Клініка кору – інкубаційний період триває від 9-17 діб до 21 дня. Захворювання розпочинається гостро – з підвищення температури тіла до 38-39 °С, нежиттю, кашлю, чихання, болю голови, загального нездужання, світлобоязні, кон’юнктивіту. Обличчя одутловате. На слизовій оболонці щік, губ, деснах, частіше навпроти малих кутніх зубів з’являються дрібні білясті плями, оточені червоним вінчиком, що трохи піднімаються над рівнем слизової оболонки і нагадують манну крупу або висівки, які є патогномонічною ознакою кору. Водночас на слизовій оболонці м’якого та твердого піднебіння спостерігається енантема у вигляді дрібних червоних плям. На 3-4 й день хвороби катаральні явища посилюються, інтоксикація та гарячка зростають, з’являється плямисто-папульозна екзантема. Типова певна етапність висипань: спочатку вони виникають на обличчі, шиї, за вухами, на 2-й день поширюються на тулуб і верхні кінцівки, на 3-й- на нижні кінцівки. Висипка мас тенденцію до злиття, розташована на незміненій шкірі, іноді з дрібними крововиливами. Вона утримується 3-4 дні, відтак блідне і зникає в тій самій послідовності, в якій з’являлася, залишаючи після себе пігментацію (протягом 1-1,5 тиж) і висівкоподібне лущення. Характерний кон’юнктивіт, іноді гнійний. Периферичні лімфатичні вузли (задньошийні, потиличні, пахвові) збільшені, чутливі до пальпації. В легенях часто вислуховують розсіяні сухі хрипи, у разі приєднання пневмонії з’являються задишка, дрібнопухирчасті хрипи. Розвиток енцефаліту (менінгоенцефаліту) супроводжується сонливістю, загальмованістю, іноді непритомністю, появою паралічів, ураженням лицевого, зорового й слухового нервів.
Лікування кору – хворі на неускладнений кір з легким і середньої важкості перебігом не потребують медикаментозного лікування. Лікування проводять, як правило, в домашніх умовах. По можливості хворого ізолюють в окремій добре провітрюваній кімнаті. Показані ліжковий режим на весь гарячковий період, вживання великої кількості рідини, гігієнічний догляд за шкірою і слизовими оболонками. Очі промивають теплою кип’яченою водою або 2 % розчином соди, при гнійному кон›юнктивіті закапують 20 % розчин сульфацил-натрію. При нежиті – краплі в ніс. При кашлі використовують протикашльові препарати.
Основним методом профілактики кору є проведення вакцинації. Планова вакцинація проводиться у віці 12 місяців та ревакцинація – в 6 років. Імунітет формується у 95-98 % вакцинованих. Позапланова вакцинація проводиться в будь-який час по особистому графіку, складеному сімейним лікарем.
Протиепідемічна профілактика – у разі виявлення хворого на кір його ізолюють до 5-го дня від початку висипань, при ускладненні пневмонією – на 10 днів. Діти, які не були щеплені і не хворіли кором, при одноразовому контакті з хворим у перші 7 днів можуть відвідувати дитячі заклади. Надалі вони підлягають карантину до 17-го дня, а ті, що отримали імуноглобулін, – до 21-го дня. В епідемічному осередку встановлюють медичне спостереження з щоденною термометрією, всіх виявлених хворих ізолюють. На кожний випадок захворювання оформлюється термінове повідомлення.
В Іршавському районі з підлягаючого вакцинації контингенту дітей від 2016 до 2008 р.н., а це 12988 дітей, з різних причин не вакциновано 4589 дітей, що складає 35%. Згідно рознарядки з МОЗ України район отримав 1198 доз вакцини (26% від необхідного), якими проведено вакцинацію 1232 дітям, тобто ще 3357 дітей залишаються не вакцинованими згідно планової (та позапланової) вакцинації. Треба відмітити, що, не дивлячись на складну ситуацію з захворюванням на кір, батьки 771 дитини (34% невакцинованих дітей!!!) відмовляються від проведення вакцинації.
Наразі вакцини для проведення безкоштовної вакцинації проти корі нема ні в районі, ні в області. Департаментом охорони здоров’я області направлено листа в МОЗ України, проте відповіді поки що нема.
Наразі ті батьки, які небайдужі до здоров’я своїх дітей, можуть придбати вакцину «ПРІОРИКС» (виробництво Великобританія) в мережі «АПТЕКА Зі», за ціною 1 дози біля 290 грн. та привитись у свого сімейного лікаря.
Степан Сукович,
заступник головного лікаря Комунального закладу «Іршавський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Ваш отзыв

Ваш коментар