Версія для друку Версія для друку

Презентація книжки «Сілецькі історії відбулася в рідному селі Сергія Лупака

Ім’я Сергія Лупака із Сільця добре відоме нашим читачам. Він робить справи, про які просто не може замовчувати районна газета «Нове життя». Як депутат районної ради, чимало зусиль докладає для того, щоб на належному рівні був у селі розвиток спорту. Звів новий стадіон з трибунами, де щонеділі збираються не тільки жителі населеного пункту, а й численні гості. Команда ФК «Сільце» зайняла третє місце в чемпіонаті району, а юнаки цього ж клубу нагороджені срібними медалями.
А буквально цими днями він завітав у рідну Сілецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів із щойно виданою книжкою «Сілецькі історії», яка побачила світ у мукачівському видавництві «Карпатська вежа». Разом з ним були співавтори видання Михайло Ломага та Іван Сухан. Знаковим є те, що Сергій Андрійович народився в цьому селі, а в школі – директором цього навчального закладу його сестра Світлана Андріївна Зан.
Презентація книжки викликала великий ажіотаж. На зустріч з авторами книжки прийшли вчителі і учні, яким адресоване це унікальне видання. У своєму виступі перед земляками С. Лупак зазначив:
– Книжка, в першу чергу, адресується дітям та молодому поколінню. Необхідно знати історичне минуле свого села, краю та походження свого роду. Історія виникнення поселення, розвиток та різні історичні перипетії надзвичайно цікаві. Для школярів та вчителів з’явився новий матеріал для вивчення та використання в позакласній роботі. Це тільки частина з тих подій, які відбувалися у Сільці. Але і вона відображає надзвичайне життя людей від самого заснування села. Можливо, є ще якісь цікаві історії, про які не згадано, але ці вже представлені для наших читачів, вони ніколи й ніде не публікувалися.
Далі Сергій Лупак наголосив, що в написанні цієї книжки закладений початок для дослідження історії Сільця. Роботи багато і для продовжувачів з молодшого покоління, які знайдуть ще багато цікавого матеріалу. Сам Сергій Андрійович задоволений тим, що має можливість підтримати проект «Пізнай свій край». Книжка написана емоційно, барвистою мовою, легко читається. Власне, знати та вивчати свою історію необхідно з дитинства, тому що народ, який знає про своє походження, — сильний народ.
Вагомий вклад у написання історії села зробив Михайло Ломага, який свого часу працював тут фельдшером. З-під його пера вийшли оповідки «Дуб Арпада», «Монастир в Кипах», «Песиголовці», «Поселення в урочищі Провало», «Турецька мечеть», «Перевезення старої церкви», «Освячення залізничної станції», «Розстріл Василя Лупака», «Сілецькі січовики» та ін. Збирав їх Михайло Васильович по крупинці. І добре, що вони не загубилися в часі, а побачили світ окремою книжкою.
– Мені про ці події розповіли старожили села, – сказав у своєму виступі Михайло Васильович. – Добре, що є в Сільці люди, які свого часу самі наслухалися цих історій, а тепер оповідають молоді. Ми з Іваном Суханом та Сергієм Лупаком підготували до друку ще одну книжку, яка називається «Спогади про Сільце». Героями її є жителі села. Серед них чимало вчених, істориків і простих людей, які своїми руками творили історію.
Було що розповісти й Івану Сухану. Він здебільшого взявся за розробку теми історичного минулого Сільця. Це нариси – «Просвітителі християнської віри», «Нові поселенці», «Замок в урочищі Бодулов», «Казали нам нянько та й мамка, казали…», «Батьківський хрест», «Випадкова зустріч», «Я залишусь тут…» та ін.
Не забули автори книг запросити на презентацію книжки й Івана Глушка, із вуст якого записані ці історії. Він їх почув від свого 92-річного батька, який проживає в рідному селі.
– Зимовими вечорами, – мовив І.І. Глушко, — він ще й тепер любить розповідати сілецькі історії. Добре, що знайшлися Іван Сухан та Михайло Ломага, які виклали усе на папері. Тепер про них мають можливість читати всі охочі.
На презентації книжки був також настоятель греко-католицького храму с. Сільце о. Михаїл, який подякував авторському колективу за такі труди.
С. Лупак подарував школі 20 книг, за що йому дуже вдячні вчителі.

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар