Версія для друку Версія для друку

Пам’ять про жертви війни

Перший пам’ятник жертвам Другої світової війни було споруджено в середині 70-их років, тепер уже минулого століття. Він був із залізобетону, як і всі подібні йому, споруджені в ті часи. Невдовзі почав тріскатися. Кілька разів стелу ремонтували, але процес руйнації зупинити було неможливо.
Вихід був єдиний – демонтувати це диво радянської архітектури і встановити такий пам’ятник, який відповідатиме духові нашого часу.
Коли ми взялися за цю справу, – розповідає сільський голова Михайло Енеді, – звернулися до іршавського архітектора Івана Грицаковича, який виконав проект. У його центрі – хрест, який символізує собою смерть і воскресіння. Одночасно він є головним символом християнства, а ми всі є послідовниками цієї віри.
До матеріального втілення проекту долучилися багато жителів села: як греко-католицької, так і православних громад. Всі роботи виконували місцеві майстри.
Освячували Пам’ятний Хрест у неділю, 19 листопада. Цей день був обраний не випадково, адже саме 19 листопада 1942 року під Сталінградом розпочалося оточення військ. Червона армія пробивалася тими напрямками, де стояли сателіти Німеччини – угорці, румуни, італійці, іспанці. На місці цього прориву стояла і друга угорська армія, де служило близько 50 вихідців із Імстичова та більше двадцяти – з Лукова. Всі вони загинули 19 листопада. Єдиний, хто вцілів у тій жорстокій м’ясорубці, житель Лукова Василь Наздравецький, згадував, що після канонади таки майже не було жодного цілого тіла.
Жителі села зійшлися в центрі після звершення Служби Божої на чолі зі своїми священнослужителями. Урочистий молебень спільно провели монахи й вірники Василіянського Свято-Михайлівського монастиря на чолі з настоятелем о. Павлом та віряни церкви Різдва Пресвятої Богородиці зі своїм настоятелем, протоієреєм о. Петром Канайлом.
Після спільної молитви святі отці окропили хрест і пам’ятні плити із прізвищами тих, хто загинув у боях, і тих воїнів, що померли вже після війни. Згодом сюди додасться ще одна плита за остаточно уточненими списками. Займається цим первинна організація ветеранів України.
Михайло ЦІЦАК

Ваш отзыв

Ваш коментар