Версія для друку Версія для друку

«Сілецькі історії» читатимуть усі

Задум написати книжку «Сілецькі історії» у Сергія Лупака, Івана Сухана та Михайла Ломаги з’явився п’ять років тому.
Михайло Ломага – за фахом медик, після закінчення Берегівського медичного училища йому довелося працювати в с. Сільце фельдшером. Люди йшли до нього мов на сповідь. Говорили йому не лише про свої хвороби, а й сімейні стосунки, душевний стан, життєві негаразди. Говорили йому щиро, відверто, бо довіряли, знали, що він допоможе. І Михайло Васильович усе робив для того, щоб людина одержала полегшення на серці.
Батьки Сергія Лупака родом із Сільця. У передмові до книжки він написав: «Ще з уроків української літератури мені глибоко у пам’ять врізалися слова класика Максима Рильського: «Хто не знає свого минулого, той не достойний мати майбутнє». І коли мій друг Іван Сухан запропонував очолити проект книжки про історичні події с. Сільце, то я, звичайно, погодився, бо це сприяло виходу у світ зібраних матеріалів про наше село і реалізації моїх мрій про цікаві епізоди. До роботи був задіяний і Михайло Ломага, який є автором багатьох цікавих книжок».
Іван Сухан родом із сусіднього с. Заріччя. По батьковій лінії є нащадком знатної та багатої людини, яка зробила чималий внесок у розвиток Сільця. Це Лука Сухан, староста села з 1743 по 1774 роки, куратор та організатор будівництва Сілецької дерев’яної церкви у 1750 році. Сам співавтор книжки «Сілецькі історії» із 1996 року працює вчителем медико-санітарної підготовки в Сілецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів. Відомий тим, що бере активну участь у різних акціях. Із студентських років почав займатися фотографією. У 2008 році став переможцем міжнародного фотоконкурсу «Курйози» в двох номінаціях, одержав приз журі та приз глядацьких симпатій. До речі, в конкурсі брали участь представники з України, Росії, Білорусії, Литви, Ізраїлю, Фінляндії. Має фотопублікації в газетах «Струни душі моєї», брав активну участь у підготовці книг «Доле, пов’язана з Іршавою», «Ветерани медицини Іршавщини», «За покликом серця».
Тепер завдяки Михайлові Ломазі, Сергію Лупаку та Івану Сухану про «Сілецькі історії» знатимуть усі.
– Це тільки маленька частина з тих подій, які відбувалися в селі, – каже Сергій Лупак. – Але і вони відображають життя людей від самого початку заснування села Сільце.
Презентація книги «Сілецькі історії» відбулася в читацькій залі районної бібліотеки. Своїми думками про неї поділилися голова районної ради Віктор Симканинець, Сілецький сільський голова Віктор Кузьма, в.о. начальника відділу культури РДА Людмила Бабинець, голова районної організації інвалідів Михайло Ісак, художник Василь Ловска та ін.
Сергій Лупак вирішив подарувати книжки кожній сільській бібліотеці.
А тепер про саму книжку. Із «Сілецьких історій» дізнаємося про минуле села, події, які відбувалися тут протягом століть. За архівними документами та народними переказами, село згадується ще за проповідування в нашому краї Святого Письма Кирилом і Мефодієм у 862-863 роках. У книжці розповідається про перехід Карпат уграми у 896 році, відпочинок Арпада, вождя угорців у Сільці. Йде мова також про князя Корятовича. Є згадка і про монастир в Кипах та розповіді про цікаві події , які відбувалися в Сільці під час Першої і Другої світових війн, про радянський період і про сьогодення.
Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар