Версія для друку Версія для друку

Климовиці – «Чисте джерело»

Коли виступає фольклорно-етнографічний ансамбль «Чисте джерело» с. Климовиця, серце наповнюється радістю.
– Наш колектив був створений далекого 1995 року, – каже керівник гурту Ганна Котубей. – Учасники ансамблю – люди різного віку. Тепер колектив нараховує 24 учасників, 12 з них – молодіжна танцювальна група.
Музичними керівниками є Василь Шелельо та його дочка Оксана. До складу гурту входять подружжя Іван Іванович та Ганна Василівна Котубей, Василь Васильович та Ольга Семенівна Шелельо, Марія Василівна Кобаль, Марія Михайлівна Кампо, Ганна Андріївна Туряниця, Марія Федорівна Бідзіля, Ганна Іванівна Шелельо, Марія Михайлівна Котубей, Ганна Василівна Повшик та Ганна Іванівна Білунка.
У репертуарі колективу переважно побутові обряди, вечорниці, вечірки, вокально-хореографічні композиції в обробці керівника Ганни Котубей. Під час проведення цих обрядів учасники колективу використовують набір старовинних пісень, фіглів, ігор і, звичайно, танець. Учасники колективу записують пісні від старожилів, які згодом в обробці керівника продовжують життя на сцені. А саме: побутові обрядово-новорічно-різдвяні віншування, вінки, зустріч молодят, сватанки, до сусіда на свіжину; вечорниці – лущіння пасулі, скубання пір’я, прядіння вовни, плетення кошиків, вишивання, ворожіння на Андраша; вечірки – сусідські посиденьки, сільська лавиця вечірками славиться, климовицькі вечірки, а також вокально-хореографічні композиції – «Горі селом іду», «Гоп-шіді-ріді», «Співай, дівко, співай», «Урвалася струна», «Ой летіли гусоньки».
Колектив бере участь у всіх масових заходах, які проводяться на території села та Загатянської сільської ради. Здійснює кожного року поїздку на районний фестиваль «Гамора» у с. Лисичово. Брав участь у районних творчих звітах. Неодноразово виступав на фестивалі «Червене вино» м. Мукачово, театралізованому святі «На Івана, на Купала с. Івашковиця. Кожного року виступає на фестивалі вертепів м. Іршава.
Склад учасників колективу з часом змінюється, відійшли у життя вічне найактивніші учасниці, засновники колективу «Чисте джерело»: Софія Михайлівна Котубей, Марія Михайлівна Котубей, Марія Андріївна Білунка, Ольга Михайлівна Базьо та Мар’яна Василівна Скуба.
Г. Ю. Котубей, яка є незмінним керівником цього колективу понад 22 роки, з доброю усмішкою та радістю на серці віддає своїм колишнім учасникам ансамблю цікаві для них фото- та відеоматеріали, які зберігаються в архівах клубного закладу.
Силами самих учасників фольклорного колективу зроблений фотоальбом та відеофільм «Обряди та звичаї рідного села Климовиця».
Свого часу у селі Климовиця побував відомий фольклорист, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. Він дав високу оцінку фольклорно-етнографічному колективу.
Мова пісень, які він виконує, сучасна, поетична, багата на художні прийоми, поєднує слухача з минулим і сучасним, виводить за часові узвичаєні рамки. Пісні, які є наразі у репертуарі, відзначаються простотою і глибоким ліризмом. Кожна фраза самодостатня без пояснень. Пісні вражають глибиною осягнення світу й душі людини, яскравістю образів, добірністю музичної і ритмічної форми. Жодна пісня не втратила інтересу для сучасників, не застаріло жодне її слово. Тому що з кожною з них відкриваємо себе самого заново.
Василь БУЖОРА.

Ваш отзыв

Ваш коментар