Версія для друку Версія для друку

На сцені – «Гуцулія»

Минулого понеділка у районному будинку культури виступав Національний академічний гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» з Івано-Франківська.
– Такого виступу я не бачила давно, – каже керівник зразкового дитячого фольклорного ансамблю «Криниченька» Едіта Канчій-Токар. – У цьому колективі тринадцять заслужених і четверо народних артистів України. Серцем відчула живий подих карпатських гір, прохолоду гірських потічків і невмирущий колорит народного мистецтва.
Про Національний академічний колектив я попросив розповісти адміністратора ансамблю Василя Павлюха. Ось що він розповів:
– Ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» представляє і охороняє джерело народної творчості Карпатського краю. Створений восени 1939 року відомим українським композитором та культурним діячем Ярославом Барничем. Ансамбль у травні 1940 року показав свою першу програму, започаткувавши мистецьке життя колективу, який упродовж більше семи десятків літ є одним з пропагандистів хорової і танцювальної культури в Україні.
Гуцульський ансамбль пісні і танцю вирізняється оригінальним, самобутнім репертуаром, в якому домінують невичерпні народні обряди і традиції. У виконавській манері ансамблю – вся палітра гуцульської пісенної і хореографічної спадщини. Костюми артистів – це не просто сценічне вбрання, а справжні витвори народного мистецтва, які глибоко вражають уяву глядача. Колектив вивів на сцену перлини народної творчості – колядки, щедрівки, веснянки, купальські ігри, забави і обряди – «Гуцульське весілля», «Гуцульське Різдво», «Йорданські хороводи», «Свято на полонині», «Косівські візерунки».
Упродовж усього творчого життя колектив ансамблю очолювали відомі музиканти: Ярослав Барнич, Дмитро Котко, Володимир Пащенко, Михайло Магдій, Михайло Гринишин, Богдан Дерев’янко, Іван Легкий. Більше 25 літ цим прекрасним мистецьким колективом керує народний артист України Петро Князевич.
Першим балетмейстером ансамблю був відомий танцюрист Ярослав Чуперчук, який свого часу запросив до ансамблю чудового знавця народної гуцульської творчості, надзвичайно обдарованого балетмейстера Володимира Петрика. Довгі роки плідної творчої праці народних артистів України Володимира Петрика та Петра Князевича вписали у літопис ансамблю чи не найяскравіші барвисті сторінки. Найкращі традиції танцю продовжує головний балетмейстер ансамблю, народний артист України Іван Курилюк.
У 2009 році Державному гуцульському ансамблю пісні і танцю присвоєно державний статус «Національний академічний ансамбль пісні і танцю «Гуцулія».
Сьогодні колектив у пошуку справжніх шедеврів, які беруть початок з глибин народного гуцульського життя. Його діяльність (а це понад 25 тисяч концертів як в Україні, так і за кордоном) – один з яскравих самобутніх творчих кольорів у веселковому вінку української культури. Усвідомлюючи свою високу творчу місію, ансамбль сьогодні працює над збереженням багатющих скарбів народного мистецтва, збереженням його емоційної пам’яті для нинішнього і прийдешніх поколінь.
Того ж дня, ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» побував у санаторію-профікалкторію «Боржава», де виступив із концертною програмою.
Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар