Версія для друку Версія для друку

Безпечне виконання шиномонтажних робіт ТКЗ

Громадяни, які працювали на підприємствах, на яких експлуатувались транспортні колісні засоби, пам’ятають про непоодинокі випадки виробничого травматизму при виконанні шиномонтажних робіт. Найчастіше порушення вимог нормативних документів з охорони праці при проведенні шиномонтажних робіт, при проведенні накачування шин, неправильній експлуатації компресорного обладнання приводили до трагедії.
Зараз у районі повідкривалось дуже багато пунктів з вивіскою «Шиномонтажні роботи», але мало хто з приватних підприємців знає вимоги нормативних документів з охорони праці при проведенні шиномонтажних робіт. На підприємствах відсутні інструкції з охорони праці, а самі керівники таких підприємств не пройшли навчання з питань охорони праці, яке це робиться на підприємствах Європейського союзу, та не мають відповідних дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Люди пам’ятають про трагедію, яка сталася у селі І…., коли молода людина, громадянин А…., виконуючи шиномонтажні роботи на автомобілі «КАМАЗ», отримав травму голови, несумісну з життям.
Тому слід періодично нагадувати працівникам, що порушення вимог нормативних документів з охорони праці може призвести до непоправних наслідків.
Під час виконання шиномонтажних робіт можуть мати місце такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
виліт замкового кільця при накачуванні чи підкачуванні шини;
розрив покришки при накачуванні шини;
падіння вивішеної частини автомобіля;
самовільний рух автомобіля;
падіння працівників при відкручуванні чи закручуванні гайок кріплення коліс;
падіння колеса чи шини;
ураження електричним струмом;
знижена температура повітря в холодний період року.
Проведення шиномонтажних робіт повинно здійснюватися на спеціально відведеній дільниці (посту), яка оснащена устаткуванням, пристроями та інструментом згідно з нормативно-технологічною документацією.
Перед зняттям колеса необхідно перевірити положення замкового кільця, ослабити затягнення гайок, автомобіль вивісити на спеціальному підйомнику або за допомогою іншого підйомного механізму. В останньому випадку під колеса, які не піднімаються, необхідно поставити спеціальні упори (колодки), а під вивішену частину автомобіля – спеціальні підставки (козелки).
Перед відкручуванням гайок кріплення здвоєних бездискових коліс для їх зняття необхідно впевнитись, що на внутрішньому колесі покришка не зійшла з ободу. У разі виявлення будь-яких відхилень в умовах організації необхідно знімати обидва колеса разом, а на лінії перед відкручуванням гайок необхідно повністю випустити повітря із обох камер.
Операції зі зняття, переміщення та встановлення коліс вантажного автомобіля, автобуса, причепа, напівпричепа масою понад 20 кг повинні бути механізовані (використовувати спеціальні візки, гайковерти тощо).
Перед демонтажем шини (з диска колеса) повітря із камери повинно бути повністю випущене. Демонтаж шини повинен виконуватися на спеціальному стенді або за допомогою знімального пристрою. Монтаж та демонтаж шин на лінії необхідно проводити спеціальним монтажним інструментом.
Перед монтажем шини необхідно перевірити справність і чистоту ободу, диска колеса, бортового і замкового кілець, а також шини.
Замкове кільце при монтажі шини на диск колеса повинно надійно входити у виїмку ободу всією внутрішньою поверхнею.
Обводи і їх елементи не допускаються до монтажу при виявленні на них деформацій і тріщин, гострих кромок і задирок, іржі у місцях їх контакту з шиною, розширення кріпильних отворів більше за допустимі по нормах розміри.
Накачування та підкачування знятих з транспортних засобів шин в умовах підприємства повинні виконуватись монтувальником шин тільки в запобіжних клітях (пристроях) або з використанням інших запобіжних пристроїв, що перешкоджають вильоту кілець та травмуванню працівників при розриві шини.
Під час накачування шин у дорожніх умовах необхідно використовувати переносні запобіжні пристрої, запобіжну вилку відповідної довжини та міцності або покласти колесо замковим кільцем униз.
Довжина шланга для накачування шин не повинна бути більша відстані від місця його приєднання на магістралі стиснутого повітря або повітророздавальної колонки до середини запобіжної кліті (пристрою).
Запобіжні кліті (пристрої) повинні розташовуватися в безпосередній близькості від магістралі стиснутого повітря (повітророздавальної колонки).
Вимоги безпеки:
Кран на магістралі стиснутого повітря повинен закриватися (відкриватися) спеціальним «ключем-маркою».
Накачування шин слід вести у два етапи: спочатку до тиску 0,05 МПа (0,5 кг/см2) з перевіркою положення замкового кільця, а потім, переконавшись, що кромка кільця знаходиться під бортом шини, – до максимального тиску, встановленого інструкцією.
У разі виявлення неправильного положення замкового кільця необхідно випустити повітря із шини, що накачується, поправити положення кільця, а потім повторити раніше вказані операції. При повторному неправильному положенні замкового кільця його необхідно замінити.
Підкачування шин без демонтажу слід проводити, якщо тиск повітря в них знизився не більше як на 40 % від норми і є упевненість, що правильність монтажу не порушена.
Перед накачуванням шин на розбірних обводах з болтовим з’єднанням необхідно переконатися, що всі гайки затягнені однаково відповідно до документації з технічного обслуговування автомобілів. Не допускаються до експлуатації обводи, у яких немає хоч би однієї гайки.
На дільниці накачування шин повинен бути встановлений дозатор тиску повітря (відсікач) або манометр, які дозволяють регулювати величину тиску для різних шин, а також вивішується таблиця робочих тисків у шинах транспортних засобів, які експлуатуються на підприємстві.
Манометр повинен бути повірений у лабораторії Держстандарту, та мати відповідні клейма та свідоцтво про його повірку. Експлуатація компресорів з неповіреними манометрами та при відсутності повірочних клем та свідоцтва забороняється.
Потрібно проводити регулярний огляд компресора, згідно вимог норм, встановлених нормативними документами з охорони праці, та технічного регламенту, прописаного у паспорті заводу-виготовлювача.
Редуктор на стенді для демонтажу та монтажу шин повинен бути закритий кожухом.
Для огляду внутрішньої поверхні шини + необхідно застосовувати спредер.
Для виїмки з шини сторонніх предметів необхідно користуватися кліщами.
Заборонено використовувати для цього викрутку, шило, ніж.
Під час огляду шин необхідно працювати в рукавицях.
Під час роботи з пневматичним стаціонарним підйомником для переміщення шин великого розміру необхідна обов’язкова фіксація піднятої шини стопорним пристроєм.
Не допускається:
при демонтажі шини вибивати диск кувалдою (молотком); зняття одного зі здвоєних коліс з автомобіля без застосування домкрата, шляхом наїзду другого здвоєного колеса на предмет, що виступає;
при накачуванні шини повітрям поправляти її положення на диску постукуванням;
монтувати шини на диски коліс, що не відповідають розміру шин, і якщо вони мають задирки та пошкодження, які перешкоджають монтажу;
під час накачування шини або, коли шина знаходиться під тиском, поправляти положення бортового та замкового або замкового кільця, бити по замковому кільцю молотком, кувалдою або іншими предметами;
накачувати шину більше норми, установленої заводом-виготовлювачем; перекочувати вручну колеса, диски та шини масою понад 20 кг;
застосовувати при монтажі шини замкові та бортові кільця, що не відповідають даній моделі.
Андрій ЛУТАК,
страховий експерт з охорони праці
Іршавського відділення Фонду
соціального страхування України в Закарпатській області.

Ваш отзыв

Ваш коментар