Версія для друку Версія для друку

Досудова доповідь – перший етап виправлення правопорушника

Національна система пробації складається з трьох видів: досудової, наглядової та пенітенціарної пробації, які визначаються особливостями правового статусу осіб в системі правосуддя. Одним із нововведень пробації для всіх громадян України  є досудова доповідь.
Законодавцем зазначено, що досудова доповідь-це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.
Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про скоєне людиною правопорушення, а й отримати більш повну інформацію про обвинуваченого, його спосіб життя, можливі причини скоєння злочину та заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких причин та виправлення особи.
Згідно Закону України «Про пробацію» для підготовки досудової доповіді персонал органу пробації має право отримувати інформацію про обвинуваченого від підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів та від громадян, перебувати на земельних ділянках, у жилих та інших приміщеннях громадян за їхньою згодою, відвідувати суб’єктів пробації за місцем їх проживання, роботи або навчання, викликати обвинуваченого до підрозділу пробації для проведення бесіди з метою складання досудової доповіді, бути присутнім під час судового засідання. Обвинувачений також має право брати участь у складанні досудової доповіді, надаючи необхідну достовірну інформацію представникам пробації, отримувати інформацію про можливу допомогу і консультації, отримувати роз’яснення щодо порядку підготовки та використання досудової доповіді, подавати зауваження та уточнення до змісту досудової доповіді, ознайомлюватися з текстом досудової доповіді.
Як відбувається підготовка досудової доповіді?
Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкції не перевищує п’ять років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає представнику органу пробації скласти досудову доповідь. Не пізніше дня, наступного за днем отримання ухвали суду, обвинуваченому надсилається виклик до органу пробації для проведення бесіди. У ході бесіди представник органу пробації з’ясовує інформацію про особисте життя обвинуваченого, його поведінку, роботу чи навчання, матеріальне становище та умови проживання, стосунки із близькими, наявність друзів та кола інтересів, ставлення до певних життєвих подій, оточення. Інформація, що буде надана в ході бесіди з обвинуваченим та отримана з інших джерел (сусіди, родичі, характеристика з місця навчання/роботи, матеріалів кримінального провадження), захищається законом та з нею може ознайомлюватися лише обмежене коло осіб: представник пробації, прокурор, суддя, захисник та сам обвинувачений. Після повного збору інформації від обвинуваченого та установ, на які надсилаються запити стосовно правопорушника, за допомогою спеціальної методики працівник пробації аналізує всі зібрані матеріали та проводить дослідження особистості правопорушника, його соціального оточення, кримінальної історії.
Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності наданої ним інформації залежить висновок органу пробації щодо перспективи позитивних змін. В свою чергу, представники органу пробації докладають максимум зусиль, щоб забезпечити суд необхідною об’єктивною інформацією для визначення найбільш ефективного виду покарання щодо обвинуваченого.
Належна співпраця обвинуваченого та органу пробації у процесі підготовки досудової доповіді-шлях до позитивних змін та успіху правопорушника!!!
Наталія Ватрала,
психолог Іршавського районного відділу з питань пробації.

Ваш отзыв

Ваш коментар