Версія для друку Версія для друку

Тихе полювання розпочато …

Щоосені тисячу людей відправляються в ліс за грибами. Не дивно, що саме в грибний сезон різко збільшується кількість отруєнь. Основне правило при зборі грибів: треба збирати тільки добрезнайомі гриби, які можна вживати в їжу.
Найбільш важким вважається отруєння блідою поганкою. Досить з’їсти менше половини її капелюшки, щоб смертельно отруїтися. Мухомор також може викликати сильне отруєння. Ці гриби зберігають свої отруйні властивості навіть після вимочування, сушіння і варіння. Дія отрути грибів позначається не відразу, а лише через 1-2 години після їх вживання в їжу. Помиляються ті, хто думає, що отруїтися можна тільки отруйними грибами. Якщо сморчки та рядки неправильно приготувати, то вони теж можуть стати причиною отруєння. Їстівні старі, недоварені і недосолені гриби нерідко викликають серйозні проблеми з травленням.
У деяких людей існує безліч неправильних уявлень про гриби. Вони вважають, що гриби краще взагалі не збирати і не їсти, щоб уникнути отруєнь. Деякі навіть бояться зірвати мухомора або бліду поганку, вважаючи, що ними можна отруїтися, навіть доторкнувшись до них. Між тим, гриби – дуже корисний натуральний продукт, який може замінити м’ясо, фрукти і масло одночасно. Навіть лікувальні властивості грибів доведені науково.
У людей, які регулярно вживають в їжу гриби, збільшується тривалість життя і зростає опірність організму до онкологічних захворювань, алергії, ревматизму і цукрового діабету. Ці корисні властивості грибів обумовлені вмістом в них лецитину – речовини, що перешкоджає відкладенню в судинах шкідливого холестерину. Незважаючи на те, що гриби вважаються важкою їжею, вони містять ферменти, які розщеплюють жири і клітковину. Всі гриби багаті фосфорною кислотою, яка необхідна нашому організму для зміцнення кісток і нервових волокон. Якщо розглядати кожен їстівний гриб окремо, то можна так описати їх лікувальні властивості:
– Грузді корисні при сечокам›яній хворобі і ниркової недостатності.
– Глива знижує високий артеріальний тиск, перешкоджає старінню і тонізує нервову та імунну систему.
– Лисички містять весь комплекс необхідних організму вітамінів і володіють антибактеріальними властивостями. Лисички, маслюки і сморчки допомагають підтримати зір, в них дуже великий вміст вітаміну А і С.
– Білий гриб рекомендується вживати в їжу хворим, що страждають стенокардією та іншими серцево-судинними захворюваннями. Білий гриб за вмістом вітаміну Д не поступається навіть вершковому маслу.
– Печериці відмінно допомагають зміцнити організм після хвороби, підвищують імунітет і допомагають при хворобі на цукровий діабет.
– Рижики корисні хворим на туберкульоз, вони допомагають зупинити розвиток хвороб легенів. В рижиках і опеньках міститься чимало речовин, які гальмують розмноження хвороботворних бактерій.
Незважаючи на те, що більшість людей дуже люблять гриби, збирати їх вміють не всі. Якщо ви перший раз зібралися за грибами, беріть на озброєння наступні правила:
1. Якщо сумніваєтеся в тому, що гриб їстівний, краще взагалі не рвіть його. Незнайомі гриби категорично не можна збирати і купувати. Одна єдина бліда поганка, що попалася разом з іншими сто грибами, може отруїти на смерть.
2. Ніколи не збирайте червиві і перезрілі гриби, вони вже містять отруйні речовини.
3. Не збирайте гриби поблизу дороги, промислових підприємств та залізничних шляхів.
4. Не пробуйте сирі гриби на смак, так дуже просто можна отруїтися.
5. Обробіть зібрані гриби після збору чим скоріше.
6. Не збирайте гриби в оцинковані відра, там вони швидко окислюються. За грибами треба ходити з кошиком з лози або тарою з пластмаси. Не можна збирати гриби і в целофанові пакети, там вони дуже швидко псуються через нестачу повітря.
7. Не збирайте гриби в жарку погоду і відразу після неї. Висока температура повітря сприяє збільшенню отруйних властивостей грибів і провокує їх швидке старіння.
Ну, а якщо ви не любитель походів по гриби або у вас на це просто немає часу, то їх можна легко купити. У супермаркетах завжди є що вибирати: сушені, заморожені або мариновані – різних видів. Стихійних торговців краще обходити стороною. Найбільш безпечними вважаються свіжі печериці та гливи, з яких можна готувати будь-які страви.
Залишається тільки побажати вдалого «тихого полювання» та гарного застілля без неприємних наслідків!

Христина Гозда.

Ваш отзыв

Ваш коментар