- Нове життя - https://nz-ir.com -

Зустріч Івана Хланти із педагогами райСЮТур

Педколектив Іршавської райСЮТур разом зі своїми вихованцями проводять плідну пошукову роботу, беручи участь у всеукраїнських експедиціях протягом більше як 25 років. За цей період накопичено чималий досвід в цьому напрямку, і описані невідомі сторінки життя, побуту із життя наших земляків. З метою більш фахового, глибшого вивчення і дослідження в цьому напрямку та з ініціативи дирекції і педколективу Іршавської райСЮТур 12 вересня була організована зустріч із відомим на теренах Срібної Землі – фольклористом, літературознавцем, бібліографом, мистецтвознавцем нашого Закарпаття, «карпатським діамантом» – Іваном Васильовичем Хлантою.
І.В.Хланта – заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, академік Академії наук вищої освіти України, автор понад ста книг з фольклористики та етнографії.
На зустрічі з педагогами нашого колективу Іван Васильович поділився своїми знаннями в галузі пошукової роботи, висловив свої рекомендації і побажання щодо організації методики здійснення записів краєзнавчого матеріалу – легенд, переказів, бувальщин, обрядів, технології їхнього опису, зберігання і пропаганди. Він наголосив, що фольклор, культурно-мистецька бібліографія нашого краю займають чільне місце в цій галузі, в історії і мистецтвознавстві не тільки в Україні, але й за кордоном.
Ознайомлюючись із пошуковими роботами юних туристів, він схвально оцінив тематику, зміст і якість дослідницьких робіт, звернув увагу на неповноту висвітлення (в окремих випадках) тих чи інших записаних епізодів із життя наших краян та дав свої настанови з цього приводу.
Перед керівниками туристсько-краєзнавчих гуртків Іван Хланта презентував свої нові творчі здобутки й надбання, зокрема, «Літературно-мистецьке життя Копашнова», «Карпатський діамант». Він наголосив, що в цих книгах гідно представлені іршавчани, які в свій час творили, а тим самим й славили рідний край, отчий дім та закарпатську родину. Матеріали, висвітлені на сторінках цих книг, рекомендовано використовувати у виховному процесі для більш предметного наближення виховання до реалій життя та доповнення до навчальних програм. Він повідомив, що зібрав величезний багатий народознавчий матеріал для майбутньої книги «Легенди і перекази Іршавщини».
Дуже цікавим був діалог педагогів нашого колективу із цією видатною, на наш погляд, в закарпатському культурологічному житті постаттю сучасності нашої області. Зокрема, ми зверталися до нього за порадою, як відтворити письмово обряди, традиції, яскраві життєві спогади своїх земляків і яким чином зберегти їх. Він дав нам цікаві поради щодо розширення тематики і напрямків конкретної пошуково – дослідницької роботи. Під час діалогу були намічені перспективні плани спільної краєзнавчої пошуково – дослідницької роботи.

Богдан Ільницький,
завідувач відділом екскурсій і походів райСЮТур