Версія для друку Версія для друку

Торгівля стала справою його життя

Свого часу цю скромну, але дуже мудру, порядну і толерантну людину знали чи не в кожному населеному пункті району. Понад сорок років трудового життя Іван Іванович Цогла віддав розвитку споживчої кооперації, двадцять три з них займав посаду першого заступника голови правління райспоживспілки.
– То була дуже клопітка і відповідальна робота, — згадує тепер Іван Іванович. – Ми повсякчас дбали про розподіл і завезення товарної маси в кожну торгову точку. Вдосконалювали торгівлю товарами складного асортименту – холодильниками, телевізорами, електрогазовими плитами, пилососами, меблями та іншими товарами домашнього вжитку за попереднім замовленням із доставкою додому до покупця.
І.І. Цогла ініціював нові форми торгівлі: самообслуговування, розрахунок з покупцями через касові апарати. А що вже казати про Дні культури торгівлі. До них старанно готувалися всі підприємства торгівлі громадського харчування, заготівлі та хлібопекарень району. А проводився День торгівлі на основі жеребкування в одному чи двох споживчих товариствах. Сюди запрошувалися керівники району і області, працівники засобів масової інформації, громадські активісти. Усе проходило прозоро, на високому професійному рівні, висвітлювалося в газетах, на радіо і телебаченні.
Народився І.І. Цогла в селі Загаття (Колодне) 10 серпня 1947 року. Початкову освіту здобув у місцевій школі, середню – в Загатській. Потім навчався в Мукачівському кооперативному технікумі. Заочно закінчив економічний факультет Ужгородського державного університету.
Трудову біографію Іван Іванович розпочав 1965 року завторгом Сілецького споживчого товариства. Тут запримітили великий потяг до роботи хлопця, знання, набуті в технікумі, широко використовував на довіреній ділянці роботи. І вже через рік він став товарознавцем, а потім – начальником планово-економічного відділу. Із 1977 року працював першим заступником голови правління райспоживспілки по торгівлі і громадському харчуванню.
На його долю випало працювати із асами торгівлі – Давидом Якубовичем, Михайлом Барною і Андрієм Лупаком. Про кожного з них може говорити годинами.
– Це були вмілі організатори кооперативного руху, — каже Іван Іванович. – Зокрема, за період головування Давида Олександровича значно зміцніла споживча кооперація району, було зведено ряд нових магазинів, хлібопекарень.Поліпшилася матеріально-технічна база. Особливу увагу звертав на зведення магазинів у віддалених гірських селах, контролював наявність товару, забезпечення кадрами. А у великих селах будувалися торгові комплекси і ресторани.
Легко і комфортно працювалося і при Михайлові Васильовичу Барні. Це була людина, яка добре розуміла, що один у полі не воїн. Від правління райспоживспілки і безпосередньо від його організаторсько-господарських здібностей кожного залежить вся робота споживчої кооперації. Це при ньому встановлювалися збірно-розбірні павільйони, проводилося будівництво торгового центру в м. Іршава та реконструкція комплексу в с. Сільце.
Іван Іванович брав безпосередню участь у реконструкції та закупівлі обладнання для відкриття магазинів «Дитячий світ», «Домашнє господарство», «Техніка» та «Гастроном». У ті часи було відкрито ресторан «Боржава», торговий комплекс «Універсам», що дотепер є гордістю жителів Іршави та району. Згодом розпочалася торгівля в новозбудованих спеціалізованих магазинах – продмагах господарських, промислових в с. Білки, Довге, Ільниця, Сільце, Дунковиця, Кушниця.
– Андрію Івановичу Лупаку на керівній посаді довелося працювати на зламі форм власності у споживчій кооперації, — продовжує розмову Іван Цогла. – Як в районному центрі, так і в селах почали відкриватися приватні магазини, ресторани, кав’ярні. Завдання було не з легких – в умовах ринку довелося не лише виживати, а й успішно конкурувати з приватним сектором. У 2006 році відкрито перший в районі магазин «Маркет» в м. Іршава, обладнаний новим торговим та холодильним обладнанням. Всі торгові операції було комп’ютеризовано. Збільшився товарооборот майже в десять разів. У Іршаві відкрито сучасні магазини «АВС» та кафе-бар.
Коли мова зайшла про директора Іршавського коопунівермагу Марту Михайлівну Ханас, Іван Іванович поважно сказав:
– То – жива легенда. Усе, що бачите в райцентрі – її рук справа, без її участі не робилося нічого. Один за одним відкриваються магазини промтоварів, канцтоварів, ювелірних виробів, меблевий магазин. Марта Михайлівна в своїй роботі ставку робила на молодих людей, які її ніколи не підводили. Кожен переживав за роботу, вносив певну частку своєї праці в досягнення коопунівермагу. І як результат – 45 процентів загального товарообороту райспоживспілки за рахунок промислових товарів належало саме іршавському коопунівермагу.
Іван Іванович із повагою говорить також про Михайла Михайловича Мікловша із Дунковиці, Івана Андрійовича Пораду із Сільця, Михайла Михайловича Митровці, Андрія Васильовича Микиту із Іршави, Йосипа Васильовича Коровського з Ільниці, Федора Васильовича Білунку із Загаття, Степана Антоновича Фірцака з Білок, Іллю Васильовича Барну з Кушниці.
Понад 20 років І.І. Цогла обирався членом правління райспоживспілки. Неодноразово був і членом облспоживспілки. За чесну сумлінну працю був нагороджений знаком «Відмінник споживчої кооперації».
Був організатором багатьох нововведень, які стали візитівкою райспоживспілки. На високому професійному рівні проходили конкурси на звання «Кращий офіціант», «Кращий кухар», «Кращий кондитер», «Кращий продавець». На обласних конкурсах працівники торгівлі нашого району повсякчас займали призові місця.
На заслужений відпочинок І.І. Цогла пішов із посади голови Загатянського споживтовариства. Але торгівлею займається дотепер. Має приватний магазин. Тільки тепер вже він не сам: завозити товар і торгувати йому допомагають дружина і діти.
Із ювілеєм Вас, Іване Івановичу!

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар