- Нове життя - https://nz-ir.com -

Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бур’ян

Амброзія полинолиста – однорічний бур’ян з родини складноцвітих По зовнішньому вигляду молода рослина нагадує полин звичайний. Стебло заввишки 20-180 см прямостояче, розгалужене. Амброзія розмножується лише насінням. На одній рослині за сприятливих умов може утворитися 80-100 тисяч штук насінин, які зберігають схожість у ґрунті 5-14 років, а іноді і більше. Коренева система за сприятливих умов може сягати 2-4 метри, що ускладнює роботи по збиранню зернових. Стигле насіння легко осипається і засмічує грунт.
Засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустищах і інших необроблюваних землях, на вулицях, присадибних ділянках, населених пунктів, скрізь, де порушений природний рослинний покрив.
Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Насіння довго тримається на поверхні води, завдяки повітряному мішку. Розповсюдженню бур’яну сприяють: вітер, у зимовий період, коли з нескошених рослин облітає насіння й ковзає по сніговому покриву; птахи, для яких насіння амброзії є кормом; транспорт (колеса автомашин, тракторів і інших транспортних засобів), а також взуття людей, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом.
Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен, які, піднімаючись з течією повітря, переносяться на великі відстані. Пилок амброзії дуже шкодить здоров’ю людини, він може викликати алергічну хворобу, яка супроводжується набряком слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, підвищенням температури, нападами бронхіальної астми. кропивниці.
Необхідно боротися з проникненням амброзії полинолистої на незасмічені землі. При виявленні негайно знищувати, не допускати цвітіння та утворення насіння.
Слід пам’ятати, що після скошування амброзія починає інтенсивно відростати і галузитися, тому скошування необхідно проводити неодноразово, а по мірі відростання бур’яну (3-4 рази за літо). В господарствах на великих площах можна проводити хімічні методи боротьби. Слід використовувати гербіциди, дозволені до використання в Україні.

Людмила ШТЕФАНЬО,
провідний спеціаліст відділу прогнозування та фітосанітарної діагностики й аналізу ризиків