Версія для друку Версія для друку

Трагічна доля білківських євреїв ніколи не померкне

Минулого року в самому серці села Білки, в парковому меморіальному комплексі, встановлено пам’ятну скульптуру, яка має глибокий зміст історичного минулого для сучасного покоління. Подія відбулася за сприяння уряду Угорщини, організації «Паннонія» та Білківської сільської ради. Історичне минуле відображене скульптором Михайлом Колодком, ковалем Василем Криваничем.
Пам’ятник увічнює Голокост, євреїв села, які під час Другої світової війни примусово покинули свої домівки і не повернулись на батьківщину. Скульптура має вигляд вузькоколійного вантажного вагону. На передньому плані з нього виходять в’язні. На основі однієї з фотографій альбому Освенцима зображено момент, коли транспорт прибув у концтабір. Вагон стоїть на краю прірви, звідки нема дороги ні вперед, ні назад.
Історія членів єврейської громади села Білки, яких вивезли в концтабір «Аушвіц-Біркенау», страшні фотографії, зроблені там, сколихнули весь світ. На фотографіях, зроблених невідомим офіцером СС, зафіксовано процес їх знищення. Серед них були і члени сім’ї Якоб.
Одній з дітей родини Якоб – Зельманович Маєр пощастило вижити. Вона знайшла альбом із фотографіями, в якому вже на першій сторінці побачила себе, своїх земляків, сусідів, друзів і двох рідних братів. Вона опублікувала їх під назвою «Альбом Аушвіца», або «Альбом Лілі Якоб».
З допомогою фотодокументів альбому було знято драматичний фільм «Син Саула», який одержав гран-прі на Канському кінофестивалі та премію «Оскар-2015».
У 1990 році, працюючи головою виконкому сільської ради, мені випала нагода зустрітися з Лілі Якоб, розмовляти і показати наше село. Вона приїхала ще з двома американцями – вихідцями з Білок. Від них я отримав сувеніри, які і досі зберігаю в родинному музеї. Вона тоді навіть купила приватний сільський будиночок, щоб прожити останні свої роки життя на рідній землі. Однак вона повертається до Америки. 17 грудня 1999 року Лілі Якоб померла на 73-ому році життя.
Нещодавно в наше село завітав Джон Свансон, доктор наук, професор історії, викладач університету, голова департаменту університету штату Теннессі, США. Мета його приїзду – написати книгу про трагічну долю білківських євреїв. Він особисто знається з дочкою Лілі Якоб, яка проживає в США. Джон побував у хаті-музеї хлібороба Ю.Ю. Пітри, одержав книгу «Білки. Славетне село славетних родин», в якій описано долю білківських євреїв, отримав фотографії. Відвідав будинки, де жили колись євреї. Зустрічався і розмовляв з сільським головою Василем Зейканом, авторкою публікацій про Лілі Якоб Вітою Горзов.
Побував у будинку, де колись жив головний бухгалтер колгоспу Абрагам, який проживає в Брукліні і має 98 років. Новий мешканець будинку Олександр Горзов показав кімнати і речі, які збереглись. Джон відвідав кладовище євреїв, яке, до речі, в належному стані. В центрі села до підніжжя монумента поклав камінці пам’яті за єврейським звичаєм і запалив свічку.
Відвідав Джон і село Приборжавське, де зустрівся з учасником Другої світової війни, очевидцем тих трагічних єврейських подій Іваном Сабадошем та директором районного історико-краєзнавчого музею Андрієм Світлинцем. Вони розповіли гостю багато цікавого з життя євреїв у той період.
Джон пообіцяв приїхати в Білки з дочкою Лілі Якоб, створити на базі купленого її мамою будиночку музей та вручити написану і видану в Америці книгу про трагічну долю білківських євреїв.

Петро Пітра,
с. Білки

Ваш отзыв

Ваш коментар