Версія для друку Версія для друку

Фортеця-замок Телекія в Довгому

В чудовому селі Довге, в його центрі, задумано виглядає кам’яна огорожа давнини минулості. Серед безкрайніх зелених гір та лісів, в центрі села, оспіваному в піснях М. Машкіна, знаходиться фортеця-замок Телекійовців. Фортеця-замок одна з найкращих за архітектурою в цілому районі, області, а також в Європі.
В самому серці села було розпочато будівництво, або закладені перші камені будівництва замку. В далеку давнину, 1417 року почалось будівництво дерев’яної фортеці-замку, оточеного земляним валом та ровом, угорським дворянином Янушем Долгаі. Неодноразово доповнювалось, перероблювалось, укріплювалось будівництво. І тільки в 1712 р. граф Телекі починає ставити кам’яну будову фортеці. Неодноразово продовжує, розширює лице фортеці, доповнює оборонною стіною та бійницями, а в році 1798 – фортеця-замок набуває сучасного вигляду. Така коротка історична гордість та цінність села.
Що проходило за триста років існування замку, дуже мало описане в історії села. Війни, повстання селян під керівництвом Дьердя Дожі, Томаша Есе, куруців. Підпалення, руйнування до сьогоднішнього дня залишили тільки спогади на існуючу замок-фортецю в серці села Довге. Більше 600 років стоїть твердо теперішня кам’яна будова в центрі села, пригадує минулі роки життя, існування та боротьбу людей, які проживали в селі. Залишивши за собою згадку минулості, доброї чи злої.
І я, колишній житель села, по роках дивлячись на кам’яну будову замку-фортеці, з білю в серці прошу Бога зберегти пам’ятку глибокої давнини на пам’ять нашим внукам, правнукам та людям, які мають частку доброго теплого серця людськості.
Тепер замок розпадається, старіє і нищиться. Без минулості не може бути майбутнього. Країни світу бережуть свою історію, культуру і гордяться нею.
Хто знає, пам’ятає або бачив замок Телекійовців поможіть і збережіть його. Будьте гордими своєї давнини.
Федор Шандор,
Словакія

Ваш отзыв

Ваш коментар