Версія для друку Версія для друку

Рядки, навіяні часом

Дещо незвичну назву дала своїй новій книжці Лідія Повх із Кущниці – «Розкажи про все вітру». Так і кортить чимскоріше дізнатися, що відома українська поетеса хоче повідати вітру. Уже з перших рядків відчуваєш її настрій, біль за рідну країну. Вона по-своєму бачить полум’я війни на сході України.
Це ж на нашій землі! На цілованій Господом сфері –
Смерть і пожарища, смерть і руйнація…
… Мов у темній кімнаті з реактивів на фотопапері,
Через кров поступає нація.
Хіба може Л. Повх спокійно дивитися, як привозять у верховинські домівки вбитих і поранених воїнів АТО, як слізно плачуть над ними матері, вдови і діти.
І сканує віск
На згаслий промінчик із ластовиннячком.
О, земле!
Ти стала сьогодні біднішою…
Біднішою на ще одне життя, яке віддано за незалежність України. А скільки їх, воїнів, вже полягло в АТО! Але, попри це, Лідія Повх залишається оптимістом!
Земля, наче мати бідна,
Від голосінь зайшлась.
Найважче, що крівця рідних
На полі цім пролилась!
Скінчиться війна. І діти
Зберуть тут колись зерно…
Та буде усе ж гірчити
У хлібові їм воно.
У збірці Л. Повх постає світ сучасності і минулого в складних свідомісних та емоційних вимірах людини ХХІ століття. Почуття патріотизму, обов’язку перед родом і народом, усвідомлення смислу життя – провідні мотиви поезій.
Л. Повх – автор поетичних збірок «Гілка глоду», «Дощі і стіни», «Секрети словоскладання», «Навздогін Вергілію», книжок для дітей «Йшла ворона по перону», «Цар Іван – з кукурудзи качан», «Нумо гратися усі», «Дражнилки», «Політ на кулі», «Біла хата на горбку», «Саламандра йде у мандри», «Як цуценя сніжинки ловило» та інші, монографій «Виховні та дидактичні аспекти ментального в українській поезії для дітей», «Виховний потенціал дитячої літератури Закарпаття».
Наша землячка Л. Повх – лауреат премій імені Зореслава, імені Федора Потушняка, «Благовіст», імені Наталії Забіли.
Професор Сергій Федака з Ужгорода дав високу оцінку творчості поетеси. «Збірка розкажи про все вітру», на його погляд, це переважно осмислення бурхливих подій і станів останніх двох-трьох років («В Україні в нас, Господи, знову сніги почалися, В Україні в нас, Господи, знову ведмежа зима). Через назву книжка асоціюється з Тичиновою збіркою «Вітер з України». «Хоча не тільки через назву, вважає Сергій Федака. Там про українські визвольні змагання 1917-2014 років і подальшу війну. Починається рядками про зиму, коли дарвінівська боротьба за існування загострюється і виживають далеко не найкращі екземпляри, зате найбільш адаптивні. «В Україні в нас, Господи, зимно: все холод і студінь. А куди ж нам засіяти, Господи, на урожай?».
За книжку «Розкажи про все вітру» Л. Повх відзначено обласною премією в галузі літератури імені Федора Потушняка.
Поетична творчість Лідії Повх навіяна духом часу. Це відчуваєш у кожному тексті. Вона намагається передати сучасність словом правди. А правда у неї на вагу золота. Як і саме письмо. Від збірки до збірки вона торує свою літературну стежку, вишукуючи нову стратегію структурування тексту. Своїм головним інструментом вважає мову. З усього видно, що у книжці «Розкажи про все вітру» це їй вдалося.
Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар