Версія для друку Версія для друку

Розширення – за рахунок громади? їй це і вирішувати

Такі події, як та, що відбулася минулої неділі в будинку культури Довгого, прийнято називати знаковими.
Село давно вже бурлить від розмов та пересудів про подію, що безпосередньо стосується життєвих інтересів, якщо і не всіх, то вже точно абсолютної більшості його жителів.
На одній із сесій та на засіданні виконкому Довжанської сільської ради депутати і члени виконкому почали ставити питання про необхідність провести громадські слухання про розширення території національного природного парку «Зачарований край». Тема настільки актуальна і злободенна, що всі законно обрані представники громади у органі місцевого самоврядування були одностайні в тому, аби її розгляд та вирішення винести на всенародне обговорення. На слухання запросили керівників Національного природного парку. Диспут із довжанами прийшли вести головний лісничий НПП «Зачарований край» Василь Фенич і заступник директора з наукової роботи Іван Шишканинець.
Довжанський сільський голова Віктор Симканич перед кількома сотнями односельчан виклав історію проблеми і правові основи обговорення питання, порядок узаконення волі територіальної громади. За рішенням сесії створили робочу групу, яку очолив член виконкому, авторитетна у селі людина, досвідчений керівник Іван Кертис. Його ж було обрано і головуючим на громадських слуханнях. Слід зазначити, що попри загальну високу емоційну напругу у залі та інколи не надто коректну оцінку стосовно жителів Довгого, висловлену деякими особами з Іршави, Івану Іллічу блискуче вдалося вкласти виступи і дискусії у правові рамки.
Віктор Михайлович зауважив, що попри інформацію у засобах масової інформації про вже прийняті на рівні області та міністерства екології України рішення про розширення НПП ніяких належних документів до сільської ради не надходило. Задля справедливості має бути сказано, що учасники громадських слухань, як говорять на верховині, «не никали хрещика» нікому – ні своїм, ні запрошеним. Гострі питання ставили як перед директором ДП «Довжанське ЛМГ» Василем Леднеєм, перед самим сільським головою, так і перед іншими своїми земляками, але не дали спуску і Феничу та Шишканинцю.
Дискусія із ними велася як у різній тональності, так і на різних фахових рівнях:
– Мені вже 75 років, то чула й таке – будете свою корову пасти на асфальті;
– Нам австрієць обіцяв, що збереже майже дві тисячі робочих місць. Скільки тепер працює на колишньому лісокомбінаті?!
– Ми не довіряємо Верховній Раді, а не те, що вам…
Поряд із емоційними, переважно загальними питаннями, дискусію вели і у діловій площині, як от Ковач із Шишканинцем. Чітко виокремили той аспект у концепції розширення НПП «Зачарований край», де йдеться не так про збереження унікальної природи Карпат, як про іноземні кошти для окремих «грантоїдів».
Суттєвим аспектом у дискусії прозвучали аргументи про те, що завдяки принциповій позиції керівництваи держпідприємства «Довжанське лісомисливське господарство» та всього колективу, впродовж десятиліть лісівники зберігають у належному стані їх природно-заповідні території.
Тож у громади виникає цілком слушне запитання, чи варто міняти вартового, коли він успішно справляється із поставленим завданням.
Довжанський сільський голова віктор Симканич, який до цього працював головним лісничим у НПП, чітко і недвозначно заявив про свою особисту позицію у цьому питанні – як лідер територіальної громади він, безумовно, виступатиме на захист її інтересів, а значить і проти розширення нацпарку.
В цілому рішення прийняте однозначне – жодного розширення національного природного парку «Зачарований край» за рахунок земель ДП «Довжанське ЛМГ» у межах Довжанської сільської ради бути не може.

Михайло ІСАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар