Версія для друку Версія для друку

Міцна сім’я – міцна держава

За останній час із засобів масової інформації, особливо з інформаційних програм та популярних ток-шоу телееканалів ми дізнаємося про жахіття в стосунках між дорослими й дітьми, про безвідповідальність батьків, про занадто крихкий світ родинних відносин. Прикро, але це доконаний факт, реалії нашого життя. Всі ці сумні історії мають не тільки соціальний фактор. Вони є також наслідком невігластва, недовихованості, що породжують байдужість, лінь, безвідповідальність.
А чи можна запобігти цьому, задумалися вчителі початкових класів Імстичівської ЗОШ І-ІІІ ступенів? На засіданні свого методоб’єднання вони вирішили провести серію звичайних і відкритих занять на тему сімейних і родинних стосунків. З найбільшим ентузіазмом за це взялася команда «першачків» – класоводи М.І. Романець та Г.О. Горзов, вихователь групи продовженого дня Г.О. Бердар. Всі вони з чималим педагогічним досвідом, а класоводи мають вищу спеціальну освіту. Вихователь закінчила Мукачівське педагогічне училище, але за рівнем педагогічної майстерності, високими вимогами до себе стоїть нарівні зі своїми колегами.
– Наймолодші школярі тягнуться до знань, дуже старанно і довіряють учителям, – каже заступник директора із навчальної частини І. П. Зейкан. – Тому працювати з ними дуже цікаво. Добре, що невелика команда із трьох педагогів працює як єдине ціле. І це стосується не тільки виконання обов’язкової навчальної програми. Вони стараються, щоб діти пізнали світ у всій його складності, щоб вони виростали свідомими особистостями суспільства.
Спочатку класоводи провели відкриті уроки у кожному класі, а заключним було відкрите заняття у групі продовженого дня, темою якого стало «Сім’я, рід, родина – ключ до щастя». На це заняття запросили батьків, дідусів та бабусь.
Діти захоплено розповідали про свої родини, шукаючи при цьому оченятами рідних їм людей, які прийшли на відкрите заняття, ніби чекаючи від них підтримки.
А саме заняття було підготовлено чудово. Вихователька використала як звичайні, традиційні унаочнення, так і сучасну електронну техніку.
– А чому зазвичай у вас буває по двоє бабусь та дідусів? – запитала дітей вихователька.
– Тому що у мами і тата теж є свої батьки, – навперебій, за лісом рук, почулися голоси дітей.
– Молодці, що ви це знаєте. Та от із найстарших близьких вам людей і починається родина – ваша родина,– пояснює педагог. – А давайте уявимо собі рід, родину, сім’ю у вигляді дерева.
На екрані появляється велике дерево.
– Це, діти, – родинне дерево, де кореневищем виступають ваші бабусі та дідусі, стовбур – батьки, а гілки та листочки – це ви, їхні діти. – продовжує заняття Г.О. Зейкан. – Зараз я роздам вам листочки із зображенням цього дерева родоводу, а ви наклеїте на них фотографії ваших рідних, які принесли на це заняття. І пам’ятайте, в якій послідовності треба їх розмістити. Все це ви заберете додому й розмістите на видному місці. А ще одержите по листочку з порадами, як треба поводитися у сім’ї, щоб ніколи не засмучували ваших рідних.
А ще, на пропозицію виховательки, діти озвучували народні приказки про родину, сім’ю. Ось тільки деякі з них: «Яка сім’я – такий я», «Без сім’ї нема щастя на землі», «Діти – дзеркало сім’ї», «Яке дерево – такий клин, який батько – такий син».
У кінці заняття діти дали невеличкий концерт: співали, декламували, танцювали.
– Сьогодні ви приємно здивували й порадували нас, дорослих, – підсумував заняття заступник директора І.П. Зейкан. – Ви розібралися в термінах, що таке рід, родина, сім’я. Та дуже важливо, аби ви зрозуміли, що і клас, і школа для вас – теж ваша сім’я. А вся наша велика красива Україна – наша сім’я і наша родина. Пам’ятайте про це, дорожіть своєю школою і своєю країною. Тоді й досягнете всього того, чого бажаєте.
Уже після закінчення заняття ми зустрілися з директором школи І.С. Доброю, який повернувся із відрядження.
– Подібні уроки ми плануємо провести у всіх класах, – розповів Іван Степанович. – бо сім’ю, сімейні й родинні цінності треба привчати шанувати змалку. Для того, щоб суспільство було здоровим, перш за все потрібно мати моральне здоров’я у його первинних ланках. Бо народна мудрість нам гласить: «Міцна сім’я, міцна держава».

Михайло ЦІЦАК,
с. Імстичово.

Ваш отзыв

Ваш коментар