Версія для друку Версія для друку

Якщо ти людина – не сміти!

Найбільш поширеним жартом у наші дні є фраза: зійшов сніг – зійшов і асфальт. Так, це правда, але після того, як зійшов сніг, нам усім відкривається ще одна жахлива картина – на узбіччях доріг, у ближніх лісах навколо населених пунктів – купи сміття. Його викидають не просто відрами, а цілими мішками. Бродячі собаки потім ці мішки розривають, і вітер розкидає цей непотріб повсюди. Поступово все перетворюється на оди великий смітник. Всі обурюються, всі засуджують такий стан справ, але ніхто не хоче зізнатися – ми всі винні за цей гріх перед природою, за провину перед собою.
А погляньте на прибережні зарослі верби вздовж річок і потічків. Поліетиленові «прапорці» на них – теж прояв нашої дикості. Років 30-40 тому люди брали з річок воду для пиття і приготування їжі, а тепер влітку якось лячно купатися в наших річках.
Я проживаю в чудовій місцині Імстичова – присілку Левош, де поле, ліс і гори – поруч, а лісиста гора Кам’янка – улюблене місце відпочинку моїх земляків.
Але для багатьох нечесних людей ця зона відпочинку приваблива тим, що тут безлюдно, і можна тихо викинути сміття під перші придорожні дерева. Щоразу моя дружина, сусідки Ганна Скальник, Ольга Лях, Марія Вашкеба прибирають і спалюють непотріб, але скоро він появляється знову.
А що твориться в ярах під присілками Дерен, Грабовиця, особливо Загірці. У дуже непривабливому стані дорога, що веде до села. З обох її боків – приватні ділянки. Невже нікому підказати їх господарям, що прилеглу територію потрібно прибрати.
Після довгої перерви, яка тривала більше року, в селі вперше вивезли сміття. Цьому посприяв депутат райради Михайло Вашкеба, який надав для цього власний трактор.
Гадаю, що з цього приводу варто нагадати про досвід Арданівського сільського голови Михайла Станинця. Дорога до села (а також до Мідяниці) тут в ідеальному стані, канави з обох боків вичищені, а вздовж них насаджені декоративні дерева, акуратно прив’язані до пофарбованих кілочків. Упорядковано всі сільські вулиці. Навіть до ромського населення прокладено асфальт. Щосуботи комунальна служба Мукачова, з якою укладено договір, організовано вивозить сміття. У кожному дворогосподарстві є абонентська книжка для сплати за вивіз сміття. Пройтися вулицями цього села приємно і повчально. Варто б сюди запросити всіх сільських голів – хай побачать і повчаться.
При в’їзді та виїзді з Арданова встановлені банери з написом: «Якщо ти людина – не сміти». Коротко і повчально.
У наведенні порядку в селі багато допомагають добровільними коштами місцеві підприємці та каменярі. Між іншим, з Імстичова декоративного каменю вивозиться не менше. А кошти від цього ховаються не так у кишенях простих каменярів, як у бариг, які крутяться навколо дуже прибуткової справи. В Арданові зуміли заставити таких ділків поділитися. А що в Імстичові до цього руки не доходять?

Михайло ЦІЦАК.

Ваш отзыв

Ваш коментар