Версія для друку Версія для друку

Село, яке увійшло у всі енциклопедії світу

Завдяки основоположнику закарпатської школи живопису Адальберту Ерделі село Загаття ввійшло майже у всі енциклопедії світу. Воно розкинулося на семи горбах. Назва першого горбу походить від лісового масиву Гат, який розмежовує населені пункти Загаття і Завидово. І хоча вони знаходяться один від одного усього за кілька кілометрів, природно-кліматичні умови відчутно різняться. Коли у Завидові вже квітнуть сади, на Бужорі ще біліють сніги. Саме завдяки ранній садовині у сусідньому селі люди живуть заможно, в достатку. Завидово нічим не відрізняється від Заріччя. Тут ще за радянських часів навчилися заробляти гроші —жителі села торгували ранніми черешнями у Львові, Стрию, Києві, навіть у Москві, Мінську і в країнах Прибалтики. А знаменитий самогон гнали не лише із пшениці, вівса, жита, цукру, а й з фруктів — слив, груш, абрикос і яблук. Сюди за горілкою навідувалися на велосипедах, підводах, а часто й пішки жителі сусіднього Загаття.
Другий за важливістю горб знаходиться у центрі села. Його дотепер називають Гута. Свою назву він дістав від того, що раніше тут було підприємство, на якому виготовляли скло. Видували його у потрібну форму губами. Тепер тут (на цій місцевості) знаходяться сільрада, загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів, Загатянське і Великодільське лісництва, клуб, бібліотека, база відпочинку, парк і торгові точки. У 60-их роках зведено пам’ятник односельцям, які загинули у Другій світовій війні. Біля його підніжжя завжди квіти. Золотом викарбувано імена тих, хто не повернувся із далеких фронтових доріг. Серед них — Іван Волоташ, Іван Гоца, Василь Данканич, Іван Данканич, Василь Золтан, Іван Золтан, Михайло Канчій, Василь Керестей, Андрій Пацкан, Василь Попович, Василь Френинець, Іван Цільо. Вони поховані в Польщі, Словаччині, Чехії і Німеччині. У центрі Загаття знаходиться могила партизана Василя Домосевича, який загинув восени 1944 року.
Третій горб має одноймену назву — Горб. Тут далекого 1845 року було зведено греко-католицьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яка є архітектурною пам’яткою і окрасою села. За радянських часів вона була перейменована у православну. Майже 50 літ служив тут священик Микола Пуза. Це була дуже освічена людина, яка володіла кількома мовами. Він не гордував чином, був інтелігентом старої генерації. Водночас був простим у відношенні до мирян. Міг зайти в селянську хату, поговорити із господарями, випити склянку узвару. Дуже любив футбол, після служби Божої його можна було побачити на сільському стадіоні, разом із загатянами уболівав за улюблену команду. До його оселі (фари) на вул. Возз’єднання частенько заходили сусіди, аби подивитися по телевізору кінофільм чи концертну програму (він майже перший у селі мав телевізор).
Четвертий горб тягнеться у напрямку Чорного Потоку, Локтя та Смологовиці. Він невеликий, але пам’ятний тим, що тут швейцари видобували скляні шлаки, які йшли на виробництво скловиробів. Горб називається — Швінцарня. У давнину тут знаходився водяний млин. Сюди сходилися не лише жителі Загаття, а й довколишніх сіл — Локтя, Колодного, Чорного Потоку, Кобалевиці і Завидова, де живуть дуже працьовиті люди, які в приватних господарствах вирощують худобу і птицю. У кожного в дворі виноградний лугош. Можна тут пригоститися не лише червоним вином, а й добротним самогоном із фруктів. А скляний шлак люди видобувають ще й дотепер. Його використовують при укладанні підлоги. Він слугує як гідроізоляційний матеріал.
Одразу за Швінцарнею знаходиться горб, який у народі називають Нижній кінець. Якщо їхати в Загаття з Іршави, то це, звісно, початок села. Але якщо з боку Мукачева — то це кінець населеного пункту. За радянських часів “На розпутті” (це друга неофіційна назва) було зведено торговий центр та сучасний млин. Неподалік була розташована центральна садиба колгоспу “Верховина”. Свого часу в ньому трудилися понад 800 чоловік. Там знаходилися автотракторний парк, молочно-товарна ферма, столярний цех, сільська кузня, сувенірний цех, сушарка. На весь район линула слава про трактористів Івана Мартина, Михайла Канчія, Василя Сідора, Петра Лямцева, доярок Ганну Гойс, Ганну Попович, Маргариту Гелетей. Вони — гордість села. Це люди, які творили новітню історію. Вони залишили за собою добрий слід.
Один із горбів називається Шелельовиця. Тут проживають здебільшого люди із прізвищем Шелельо. Напевно, тому й назву таку дістав цей присілок. У цій місцевості мешкають також цигани, які ведуть свій спосіб життя. До школи і в дитячий заклад їхні діти майже не ходять. Не відвідують церкву. А батьки виїжджають на заробітки в основному в східні області України та Росію. Книг і газет не читають. Але цивілізація їх уже торкнулася — у оселях радіо, телевізор, пральна машина, холодильник. І навіть комп’ютери. Тутешні роми вміють веселитися, розслаблятися, скинути із себе тягар прожитого і пережитого, увійти в новий день свіжими і вільними. А у свята — співають, танцюють.
Горб Біланички знаний тим, що тут народився член Спілки художників СРСР Андрій Синетар. Його картини експонувалися не лише в Ужгороді, а й Києві, Москві. До нього в Загаття приїжджали відомі художники краю — Андрій Коцка, Антон Кашшай, Ернест Контратович, Павло Балла, Степан Шолтес, Володимир Микита, Василь Скакандій. Тепер А.Синетар разом із сім’єю проживає в Канаді.
На історичній печатці села Загаття зображений чоловік, який жне серпом колосся. 1844 рік. Через село протікають три річки: Кривуля, Іршавка і просто Річка. Найвищою точкою є гора Великий Камень – 434, 5 м. над рівнем моря.
Кожне село людьми славне. Найбільш відома постать — Адальберт Ерделі. Він — один із фундаторів закарпатської школи живопису, був першим директором Ужгородського училища прикладного мистецтва, першим головою Закарпатської обласної організації Спілки художників України. Його роботи експонувалися в багатьох країнах світу.
Добре відома в селі родина Делеганів. Михайло Васильович Делеган довгий час працював директором Державного архіву в Закарпатській області. Його брат — Василь Васильович — доцент кафедри історії Ужгородського національного університету, автор понад 100 наукових праць. Третій брат — Іван Васильович — доцент Львівського лісотехнічного інституту. Автор та співавтор понад 400 різного спрямування і рівня науково-популярних видань, опублікованих українською, російською, англійською, німецькою та іншими мовами.
М. Делеган зробив помітний внесок у археографію. Він був причетний до публікації важливих документів з історії краю. Зокрема, брав участь у підготовці видання «Вони боронили Карпатську Україну» (Ужгород, 2002), «Мукачівська греко-католицька єпархія» (Сату-Маре-Ужгород, 2007), «Відлуння жахливої трагедії» (про Голодомор 1932-33 рр., Ужгород, 2008) та інші.
Михайло Васильович також плідно працював у галузі біографістики. Він – співавтор біобібліографічного довідника «Українські архівісти».
М.В. Делеган, будучи вже на пенсії, має щироке коло громадських обов’язків. Він – член Археографічної комісії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, представник Всеукраїнського товариства «Історичні джерела» в Закарпатській області, керівник обласної організації Спілки архівістів України, багаторічний член правління Спілки архівістів України. За чесну і сумлінну працю нагороджений почесною грамотою Кабінету Міністрів України.
Серед відомих особистостей, які народилися в Загатті, — і Сергій Устич. Він працював викладачем Ужгородського держуніверситету, був головою облдержадміністрації, Надзвичайним і Повноважним Послом України в Чехії та Надзвичайним і Повноважним Послом в Словаччині. Обирався народним депутатом України 2-ого скликання.
Найбільший успіх С. Устича на посаді губернатора області – створення спеціальної економічної зони (СЕЗ). Її впровадження проводилося поетапно, створюючи спершу необхідні умови для її запровадження. 28 березня 1996 року було засновано ЗАТ «Автопорт-Чоп». На ньому було введено в дію перший в Україні вантажний автотермінал «Експорт». Це дозволило ліквідувати кілометрові черги каміонів перед кордоном, послабити криміногенний фактор, оздоровити екологію. Згодом там же було введено в дію автотермінал «Імпорт», що забезпечив світовий рівень сервісу на П’ятому міжнародному транспортному коридорі. Лише після багаторічного і напруженого лобіювання СЕЗ з боку великої кількості політиків і бізнесменів, перш за все самого Сергія Устича, 9 грудня 1998 року Президент України Леонід Кучма підписав Указ «Про спеціальну економічну зону Закарпаття», «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності в Закарпатській області». Згодом було прийнято відповідні Закони України.
Володимир Богуцький – не тільки гордість Загаття, а й України. У 1980 році він закінчив Харківський юридичний інститут (сьогодні це – Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого). Вступив до аспірантури, став доцентом юридичної академії, заступником декана, п’ять років очолював Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури. У 2002 році його призначили ректором Академії прокуратури України при Генеральній прокуратурі України. Має величезну підтримку від Адміністрації Президента і Генеральної прокуратури.
Торік Володимир Володимирович був на своїй малій батьківщині – у Колодному ( тепер вул. Колоднянська). Під час розмови не без гордості мовив:
Ми багато робимо для вдосконалення навчального процесу, технічно оснащуємо виш. Переконаний, що через декілька років диплом Академії прокуратури України при Генеральній прокуратурі України буде одним із найпрестижніших.
А що вже говорити про випускника школи Віктора Ткача. Віктор Петрович – доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, академік, керівник Східного відділення Лісівничої академії наук України. Головний редактор збірника «Лісівництво і агролісомеліорація», член редколегії наукових видань: «Лісовий журнал», «Вісник ХНАУ», «Науковий вісник ЛАНУ», «Лісовий і мисливський журнал».
Віктор Ткач є автором та співавтором понад 170 наукових праць з лісівничої тематики, в тому числі 7 монографій. Під його керівництвом захищено 6 кандидатських дисертацій та одна докторська. Досліджує багатофункціональну роль лісів, закладає активні експерименти з вивчення водоохоронної та гідрологічної функцій лісів. Започаткував новий напрямок в Україні стосовно заплавного лісництва, розробляє наукові засади ведення лісового господарства з урахуванням особливостей водозаборів рік. Розвинув вчення Г.М. Висоцького про лісову пертиненцію, ідею системного і програмно-цільового лісовирощування на водозбірній основі. Під керівництвом та за участю В.П. Ткача розроблено низку нормативних документів і практичних рекомендацій щодо лісокористування, ведення лісового господарства у лісах різних природних зон, рубок головного користування, рубок формування та оздоровлення лісів на категорії та виділення особливо захищених ділянок, методичні рекомендації щодо збереження лісових екосистем на територіях природно-заповідного фонду різних категорій, обґрунтовані нові віки стиглості для основних лісових порід України.
Серед випускників Загатської середньої школи – директор Загатської ЗОШ І-ІІІ ступенів Юрій Синетар, директор Загатського міжшкільного навчально-виробничого комбінату Наталія Хряпина, кандидат історичних наук, доцент Ужгородського національного університету Володимир Галас, головний лікар амбулаторії ЗПСМ с. Загаття Ганна Данканич, колишні голови райдержадміністрації Василь Устич та Вячеслав Свічкар, сільський голова Василь Максим, лікар терапевтичного відділення райлікарні Михайло Данканич, відомий у минулому футболіст Андрій Веждел, волейболістка Оксана Сідор, начальник Держкомзему в Іршаві та Іршавському районі Володимир Цогла та ін.

Василь ШКІРЯ.

Ваш отзыв

Ваш коментар