Версія для друку Версія для друку

Профілактика туберкульозу в дітей

Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань. Його не ліквідовано в жодній країні світу.
Значною мірою на погіршення епідситуації з туберкульозу серед дітей та підлітків впливають соціальні проблеми, які з’явилися або посилилися в останнє десятиліття: зниження життєвого рівня населення, санітарної культури, поява великої групи осіб з матеріально-побутовими проблемами.
Небезпека сучасної епідемії полягає в тому, що можливо зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів, поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією.
Найбільшу вірогідність захворіти на туберкульоз мають діти і підлітки, які належать до груп ризику, а саме:
Діти і підлітки, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, що виділяє в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу.
Для дітей, особливо маленьких, достатньо короткочасного контакту з хворим на туберкульоз, щоб відбулося зараження.
Діти і підлітки, які страждають хронічними рецидивуючими захворюваннями, що знижують захисні можливості організму.
Діти, невакциновані в пологовому відділенні.
В сучасних умовах змінилася клініка туберкульозу в дітей. Часто буває безсимптомний перебіг захворювання.
У дітей переважають малі форми туберкульозу: первинний тубкомплекс, туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів.
У підлітків захворювання має тенденцію до прогресування. Це зумовлено особливостями реактивності організму, нейрогуморальною регуляцією в цьому віці.
Чи можна попередити туберкульоз у дітей? Так. Для цього в пологовому відділенні всім здоровим новонародженим дітям на третій день життя проводиться вакцинація БЦЖ. Це призводить до розвитку тривалого специфічного імунітету до туберкульозу, тривалість його приблизно 5-7 років. Тому дітям в 7 років, які негативно реагують на туберкулін, проводиться ревакцинація БЦЖ.
Не менш важливою і складною стає проблема зменшення імунного прошарку серед дітей і підлітків. Значною мірою це обумовлено зниженням санітарної грамотності населення, а також збільшенням числа дітей і підлітків, які страждають різною соматичною патологією.
Важливе місце серед профілактичних заходів займають неспецифічні методи. Необхідно правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, категорично уникати можливості залучення до шкідливих звичок.
Основним методом виявлення туберкульозу в дітей є щорічне проведення туберкулінодіагностики. Проба Манту проводиться здоровим дітям після огляду лікарем. Слід зауважити, що звичайне щеплення не впливає на результат проби.
Всі діти, у яких вперше виявлено позитивну р.Манту, а також у випадках збільшення її розмірів повинні бути направлені на обстеження до дитячого фтизіатра.
Підліткам з 15 років з метою раннього виявлення туберкульозу проводиться ФГ обстеження.
Важливим є ФГ обстеження дорослих контактів дітей, взятих на «Д» облік з приводу «віражу» тубпроб з метою виявлення можливого джерела інфекції.
В 2016 році в районі на туберкульоз захворіло 3 дітей. Всі вони невакциновані в пологовому відділенні. За соціальними чинниками – це діти ромської народності.
Незрозумілою є позиція батьків, які відмовляються від проведення дітям профілактичних щеплень – вакцинації БЦЖ, а також діагностичної проби Манту.
Пам’ятайте, що від раннього виявлення туберкульозу залежить ефективність лікування хворого.

Марія Попик,
дитячий фтизіатр.

Ваш отзыв

Ваш коментар