Версія для друку Версія для друку

Карпатська Січ в Арданові

В Арданові протягом 1938- 39 рр. не було офіційно зареєстровано місцевої організації Народної Оборони. Але були окремі молоді сільські хлопці чи студенти учительської семінарії Ужгорода, торгівельної академії в Мукачеві чи учні Білківської горожанської школи, які вважали себе січовиками.
Участь у відсічі наступу угорських окупантів на Красному Полі в Рокосівсько- Хустському бої 15 березня 1939 р. брали Іван Васильович Соломка – студент ІІІ курсу, Іван Іванович Якима – студент ІV курсу Ужгородської учительської семінарії . У квітні 1939 р. в с. Арданові були інтерновані угорськими фашистами і відвезені в жандармське управління с. Ромочевиця Іван Копин (староста), Іван Якима, Гаврило Костик (лісник), Василь Попович, Олександр Попович, Йосип Котляр. Після жорстоких допитів їх було відправлено в концтабір «Ворю – лопош» (Вороняче болото) біля Ніредьгази. Там їх безпричинно фізично мордували, але не маючи переконливих доказів про їх причетність до оборони Карпатської України, після кількох тижнів безперервних тортур, відпустили додому. За І.І. Якимою 25.04.1939 р. в Ужгородську учительську семінарію прийшли два жандарми і відвели, як заарештованого на Ужгородський залізничний вокзал для відправки у концтабір. Але тодішній директор Ернест Дунда став на захист юнака і з допомогою єпископа Олександра Стойки домігся його звільнення.
Карпатськими січовиками себе називали Рудольф Костянинець, Іван Кобаль, Гейза Лазар.
Гейза Лазар, Іван Соломка, щоб уникнути арешту угорською жандармерією, восени 1939 р. переходять угорсько-радянський кордон. Органи НКВС СРСР заарештовують їх, звинувативши в шпигунстві на користь Угорщини. Пізніше до села дійшла звістка, що Соломка І. В. помер у концтаборі ГУЛагу, на Колимі.
Подіями проголошення Карпатської України в Арданові була популярна пісня:
Жителі села Арданова підтримували Карпатську Україну. Про це свідчать результати виборів до Першого сойму Карпатської України, коли 12 лютого 1939 р. за партію Августина Волошина «Українське національне об’єднання», проголосувало з 649 виборців 550- «за», а 119- «проти».
Історик М. Вегеш називає цифру кількості бійців Карпатської Січі, які виступили на оборону Карпатської України у березні 1939 р., у складі 4 тис. Вони не були в силі спинити наступ сорокатисячної угорської армії.
Августин Волошин – президент Карпатської України з приводу загибелі Карпатської України сказав: «Голгофа українського народу ще не скінчена.»
Боротьба за Українську державу триває і в наші дні, 2017 року.
Михайло Сенишин,
вчитель історії Арданівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Ваш отзыв

Ваш коментар