Версія для друку Версія для друку

Якщо у вас корова…

Село і корова – поняття невід’ємні, бо споконвіку селянин працював на землі, щоб утримувати себе й худобу та птицю. Але нині утримувати корову чимдалі важче. Тому так різко знижується поголів’я корів-годувальниць. Одним сіном її не прогодуєш, а зерно та інші кормові добавки у ціновому вимірі виросли до захмарних висот.
А є ще одна проблема. Із зникненням колгоспних ферм зникли й бугаї-плідники. Спочатку знаходилися ентузіасти, котрі утримували цих продовжувачів коров’ячого роду у власних господарствах. Але бугай швидко росте, набуває ваги. У три роки його вага сягає від 800 кг до тонни, і він стає небезпечним та важкокерованим. Господар не має іншого варіанту, як здати його на м’ясо. Тому нерідко цілі села залишаються без бугая.
Таке становище і в моєму рідному селі, де нараховується близько 800 дворогосподарств і в половині, а то й більше з них утримують корову. Бугаї в приватних господарствах є тільки в сусідніх селах – Великому Раківці та Лукові. Але в таких умовах, які склалися нинішньої зими, вести корову льодовими дорогами небезпечно на відстань 5-6 кілометрів. Є велика вірогідність повернутися додому з важкотравмованою твариною.
На днях виникла така проблема і в мене. Треба було покрити телицю, якій другий рік. Добре знайомий ветлікар із Білок Петро Біров порадив звернутися до оператора штучного осіменіння Юрія Палоша, котрий мешкає в Ільниці.
Коли Юрій Васильович, після телефонної розмови, приїхав до мене додому й зробив свою справу, ми посиділи за чашкою кави і обговорили питання, які цікавлять, напевно, не тільки нас двох.
Як виявилося, пан Юрій – представник Закарпатського держплемоб’єднання, головна контора якого знаходиться в Мукачові. Крім нього штучним осіменінням корів від цієї організації займається ще кілька спеціалістів, котрі мешкають у Довгому, Дунковиці, Броді та Колодному. Всі вони одержують від племоб’єднання спеціальні термоконтейнери, де при дуже низькій температурі, в рідкому азоті знаходяться капсули зі спермою. До цього додаються ще й інші необхідні аксесуари.
Для того, щоб штучне запліднення було успішним, його треба провести вчасно. А ще велике значення має здоров’я корови й стан її статевих органів.
Я вже 16 років займаюся цією справою, живу на зарплату, отже, якби в моїй роботі був брак, то я б давно вже був безробітним.
Добре, що в нас є такі спеціалісти, але про них мають знати люди. Чомусь про них дізнаємося із майже закритих джерел, а потрібно, щоб номери телефонів та їх прізвища висіли на дошці оголошень у кожній сільраді.
Михайло Ціцак,
с. Імстичово

Ваш отзыв

Ваш коментар