Версія для друку Версія для друку

ЗБЕРЕЖЕНА ТРАДИЦІЯ

Вже другий Різдвяний день довжанські родини сповіщає про народження Ісуса Христа місцевий вертеп – Бетлегем («Хижка»). Ця традиція передана від діда-прадіда і сягає глибокої давнини. Традиція, яку наша громада зуміла зберегти і в часи радянського режиму переслідувань християнських обрядів та звичаїв. Тоді Бетлегеми, яких було два (Нижнянський і Вишнянський) «ходили» лише боковими вуличками, так як центральною дорогою на нього чатували дружинники. Люди старшого покоління добре пам’ятають, як доводилось не раз ховати в себе вдома учасників Бетлегему, що тікали від тодішніх охоронців громадського порядку.
Щоб знищити давній різдвяний звичай, радянські керманичі пішли на крайній крок і в 1977 році спалили символ вертепу – саму хижку. Та це не зупинило наших односельчан у прагненні підтримувати та шанувати свої традиції, і вже через кілька років небайдужа молодь з допомогою тих, хто сам був учасником Бетлегему і добре пам’ятав всі слова і колядки, повністю відновили традицію .
Зараз про народження Месії село сповіщають 3 Бетлегеми, в кожному з яких традиційно 4 пастирі, 4 ангели та дідо. Як і багато років тому, в перший день Різдва вони обов’язково йдуть на Службу Божу (а з 1990-х років – і на Всеношне Богослужіння). А після обряду миропомазання, розходяться в різні сторони села, несучи від хати до хати радісну звістку.
Молодь охоче бере участь в місцевому вертепі, так як це вважається престижною та благородною справою. Самі колядки та вертепне дійство передаються з покоління в покоління, зберігаючи місцеві колорит та автентичність.
І нема погоди, яка б зупинила на Різдво довжанський Бетлегем!

Наталія ПЕТКАНИЧ.

Ваш отзыв

Ваш коментар