Версія для друку Версія для друку

Ендоскопія – як метод ранньої діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту

В Україні щороку реєструється понад 13 тисяч нових випадків раку шлунка, приблизно 95% випадків діагностується на ІП-ІV стадіях, внаслідок чого, щорічно помирає близько 14 тисяч хворих, а також виявляється понад 16 тисяч нових випадків раку кишківника.
За 2015 рік у Іршавському районі з близько 3000 ендоскопічно оглянутих пацієнтів було первинно діагностовано 21 рак шлунку, 8 стравоходу, 10 прямої, і 6 ободової кишки. За минулий рік від раків ШКТ тракту в районі померло 33 хворих.
Та шанс вилікуватися від раку є, і він надзвичайно високий, якщо вчасно провести ендоскопічне дослідження.
За останні роки відмічається значний ріст злоякісних новоутворів шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Вік – старше 40 років, значить, що Ви в групі ризику, і для виключення і попередження розвитку патології Вам показана ендоскопія!
Ендоскопія (від грец. endon – «всередині» і scopeo – «дивлюся») – сучасний високоінформативний інструментальний метод діагностики, який дозволяє, за допомогою спеціальних оптичних приладів, без допомоги скальпеля, заглянути в середину порожнистих органів пацієнта.
Інструментом для даного обстеження є ендоскоп – оптико-механічний прилад складної конструкції, довгий гнучкий зонд, за допомогою якого зображення досліджуваного органа від об’єктива потрапляє до ока лікаря-ендоскопіста або виводиться на екран монітора. Ендоскопічне обладнання оснащено системами, що подають зображення, світло, повітря та воду. Прилади комплектуються різними інструментами, що дозволяють проводити електрокоагуляцію і біопсію, витягувати сторонні тіла, вводити ліки та здійснювати інші маніпуляції. Допоміжні прилади дозволяють отримувати об’єктивну інформацію у вигляді фотознімків та відеозаписів. При необхідності ендоскопія може поєднуватися з морфологічними, ультразвуковими і рентгенологічними дослідженнями, а також прицільною біопсією.
Ендоскопія верхніх відділів (фіброезофагогастродуоденоскопія – ФЕГДС) ШКТ стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки є методом вибору при необхідності дослідження цих органів. Метод дозволяє візуально оцінити стан органів, виявити вогнища запалення, кровотечі, виразки та ерозування, а головне – виявити та попередити розвиток онкологічних захворювань та іншої патології. Спеціальні маніпулятори ендоскопа дозволяють видалити сторонні тіла, провести забір матеріалу на біопсію та цитологічне дослідження, видалити поліпи, зупинити кровотечу, лікувати виразку.
В яких випадках необхідно пройти гастроскопію:
болі у верхній частині черева (пов’язані з прийомом їжі або виникаючі натще); відрижка, печія, нудота, рвота; кровотеча, анемія, «дьогтевидний» кал; підозра на пухлину шлунку або стеноз; утруднене або порушене ковтання; цироз печінки; спадкові фактори, якщо у Ваших близьких родичів виявлені захворювання ШКТ (хронічний гастрит, виразкова хвороба, коліт, поліпи, пухлини).
В яких випадках необхідно пройти колоноскопію:
незрозумілі хронічні болі у череві; змінений характер випорожнень, тривалі закрепи або проноси; кровотечі та неуточнена анемія; запальні захворювання кишківника; поліпи та дивертикули кишківника; наявність змінених ділянок товстої кишки на рентгенограммах; необхідність огляду кишкового анастомозу.
Ендоскопія є незамінним методом при диференціальній діагностиці захворювань ШКТ, більшість діагнозів вкрай важко підтвердити іншими основними діагностичними методами – рентгенографією та УЗД-скануванням черевної порожнини. Ендоскопія є необхідною для постановки достовірного діагнозу та правильного, обґрунтованого лікування пацієнта.
Розрізняють гастроскопію (ендоскопія шлунку) і колоноскопію (ендоскопію товстої кишки).
Гастроскопія – обстеження верхніх відділів ШКТ: стравоходу, шлунку, цибулини дванадцятипалої кишки.
Колоноскопія – ендоскопічне обстеження товстої кишки – від ануса до нижньої третини тонкої кишки.
Процедура проводиться з допомогою колоноскопа, що дозволяє виконати різні діагностичні та лікувальні маніпуляції – видалити новоутвори (зокрема поліпи), сторонні тіла, зупинити кишкові кровотечі та ін..
Підготовка пацієнта до проведення обстеження полягає в утриманні від їжі мінімум 12 годин при гастроскопії та додатковій процедурі очищення кишківника за допомогою спеціальних препаратів у випадку колоноскопії.
Здоров’я – це єдине благо, яке кожний віднімає в себе сам! Його не купиш, ним можна тільки розплачуватися. Тому бережіть себе та рідних. Не хворійте і будьте щасливі!

Василь Симчера,
хірург-ендоскопіст.

Ваш отзыв

Ваш коментар