Версія для друку Версія для друку

ОБДАРОВАНИМ ТРЕБА ДОПОМАГАТИ

У сучасному світі, сповненому високих технологій і нестримного потоку інформації, виховання творчої особистості постає чи не основним завданням. Ми могли б обмежитись тим, що життя саме виховує людину, але перекинути такий процес на долю випадку достатньо легковажно. Теоретизувати можна довго, однак на практиці ми маємо дуже багато проблем із талановитими дітьми. Основним у цьому є просте, але від того не менш складне питання – віднайти талановитих.
Найбільший дар природи – здатність людини до творчого мислення. Цей дар дається від народження кожному, а разом із ним – інструменти у вигляді здібностей і задатків для розвитку таланту.
Чимало батьків вважають, що шкільне навчання шаблонне, стандартне, спрямоване тільки на засвоєння знань. Однак творче мислення можна й потрібно розвивати під час звичайних занять у школі, гуртках, секціях Малої академії наук тощо.
Прикладом цього та підтвердженням вище сказаного може бути і коротка моя розповідь про ученицю 9-ого класу навчально-виховного комплексу «Смологовицька ЗОШ І-ІІ ст.– дитячий садок» Яну Іванівну Шкірю.
Кажуть, що найбільше талановитих людей народжується в селах, ближче до природи, до землі, до скрижалів народної мудрості, що накопичили віки, які і черпають натхнення з оточуючого середовища. Село Смологовиця, оточене садами і лісами, знане далеко за межами Іршавщини. Тут народилися заслужений вчитель України, художник Бурч В.В., та український політик, доктор економічних наук Пинзеник В.М. Тут народилася і навчається в школі талановита і здібна, закохана в красу рідного краю Яна Шкіря. Незважаючи на юний вік вона вже має значні досягнення в навчанні. В 2015 році учениця посіла друге місце в ІІ-ому (районному) етапі Всеукраїнської олімпіади з математики. З 2015-2016 навчального року учениця, займаючись в секції «Географії та ландшафтознавства» Малої академії наук, що діє при Іршавській районній станції юних техніків, вивчала геологічні пам’ятки вулканічного хребта Борлієва Долу. В ході проведених комплексних фізико-географічних екскурсій та аналізу основних геологічних праць угорських, чеських, радянських та українських вчених описала відслонення андезитів, базальтів, вулканічних туфів та туфолав, зібрала колекцію вулканічних гірських порід. Яна представила результати власних досліджень у науково-дослідницькій роботі «Стратовулкан Дехманів» (науковий керівник Глеба Ярослав Федорович), в якій досліджується геологія, тектоніка, час формування вулкана та сучасний стан даної території.
Учениця визначила ступінь пошкодження геологічних пам’яток природи при видобуванні андезитів, дацитів (зокрема олівінових крупно та середньопорфірових) та базальтів поблизу сіл Климовиця, Івашковиця (Іршавський район), Лецовиця, Плоскановиця (Мукачівський район). Яна припустила можливість утворення поблизу центрального кратера вулкану гірської породи інгімбриту (за знайденими нею тут зразками гірських порід), який раніше в геологічних працях не згадується на даній території. Наявність інгімбриту потрібно буде довести під час проведення наступних досліджень.
Яна Шкіря фотографічно задокументувала основні відслонення, розширила кількість геологічних об’єктів природи (в тому числі пошкоджених діяльністю людини), які варто віднести до проектованого геопарку «Вулканічні Карпати», розробленого раніше львівськими вченими Ю.С. Кравчуком, Ю.В. Зінько та іншими.
Учениця представила науково-дослідницьку роботу «Стратовулкан Дехманів» на конкурсі-захисті МАН, де успішно зайняла перше місце на І (районному) та ІІ (обласному) етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. З успіхом робота була представлена також на Всеукраїнському етапі конкурсу, що проходив у Києві.
Талановита дівчинка народилася в простій селянській родині, батько – сезонний робітник, мати – домогосподарка, та має допитливий розум, натхнення до вивчення шкільних предметів і пізнання навколишнього середовища. Добре вчиться в школі, має добрі задатки до вивчення природничих наук. Серед своїх однолітків виділяється дружелюбністю, чуйністю, ввічливістю. Полюбляє малювати.
Незважаючи на те, що чимало батьків сьогоднішніх учнів вважають, що шкільне навчання шаблонне, стандартне, спрямоване тільки на засвоєння знань. Звичайно , це занадто категоричне судження.. Педагогічна наука теж розвивається, а нові віяння приходять у навчальний процес. Отже, творче мислення можна і потрібно розвивати під час звичайних занять у школі, що і підтверджує наша розповідь.
Розумна і обдарована дитина – мрія будь-яких батьків. Та треба неодмінно пам’ятати, що без підтримки і допомоги таланти наших малюків зів’януть, так і не розквітнувши. Виявити перспективні схильності в дитини можна з раннього дитинства, для цього необхідно постійно наглядати за її поведінкою, учинками та забаганками.
Кажуть, що творцями не народжуються. Усе залежить від того, які можливості надає оточення для реалізації того потенціалу, що в нас є. Кожен учитель мріє й намагається робити все, що від нього залежить, щоби його учні наполегливо працювали. Зрештою, кожен педагог має надію на творчий пошук знання та грамотне його застосування в житті.

Андрій Андрішко.

Ваш отзыв

Ваш коментар