Версія для друку Версія для друку

Родинні музеї Білок

Є в селі Білки справжній оазис давнини. Це родинні музеї, музейні садиби, де на кожному кроці чекають вас несподівані відкриття, що, мов часовий портал, переносять у глибини історії ознайомлюють із життям та мистецтвом предків.
Одним із таких є музей-садиба хлібороба Ю.Ю Пітри. Тут вирізки з газет, починаючи з 1946 року, журнали, книги, фотографії різних років, пов’язаних з життям славетного хлібороба. А ще є велика фільмотека та фонотека. Тут є матеріали і про інших відомих людей села. Всі вони систематизовані, доступні і вдало підібрані. Експозиція постійно поповнюється.
Не менш цікавою є музей-садиба Олександра Гаврилика. Тут розміщено багато фотографій з історії села, художніх робіт: як власних, так інших авторів. Зберігаються відеоматеріали з життя односельчан. Виставлені рідкісні медалі, монети, марки, паперові гроші тощо.
Чимало цікавих експонатів є в етнографічних музеях Олександра Кебелеша та Юрія Рацина. Тут ніби зупинився час. Велика колекція раритетних речей, якими користувалися білківчани. Перед відвідувачами постає світ сивої давнини з його невід’ємними елементами – одягом, посудом, знаряддям праці. Чимало експонатів розташовані просто неба. А О. Кебелеш розводить черепах. У цих музеях багатюща колекція старожитностей, а це понад тисячу елементів. Перебування на обійстях гостинних господарів дарує масу естетичних вражень.
Переносимося до іншого музею — Івана Михайловича Зейкана. Музей скрипок. Одна з них датована 1668 роком, тобто їй майже 350 років. Господар щиро знайомить із скрипками, які сам виготовляє. Має Іван Михайлович і свою пасіку в кількості 100 бджолосімей. Двір спражній дендрарій. А ще тут можна зустріти гуси, качки, індики, кролики, кури різних порід. Просто казка.
Степана Федоровича Гоголу знають у селі як славетного художника. В його обійсті – справжня художня галерея. Тут виставлено більше 50 картин, які намальовані його батьком, донькою Ельвірою, братом та ним самим. На картинах відображено давню і сучасну історію села, природу і духовність.
А зайшовши до Йоганни Дорчинець, можна побачити музей вишивки. Тут біля 500 вишиванок, рушників, скатертей і т.д. Недавно в сільській бібліотеці пройшла виставка робіт славетної вишивальниці.
Славиться село і водяними млинами. Їх свого часу було 13. Діючими залишилися два: Василя Васильовича Зейкана та Івана Федоровича Бірова.
Багато цікавого і повчального є і в родинних музеях Віктора Любки, Василя Дувалка, Віталія Мостовика, Івана Бердаря та інших любителів історії свого рідного села.
Про родинні музеї села створено відеофільм.

Петро Пітра,
село Білки.

Ваш отзыв

Ваш коментар