Версія для друку Версія для друку

НА ЧЕРГОВІЙ ДИСТАНЦІЇ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЙНОГО МАРАФОНУ

Сільські голови Верховинського куща Іршавщини – Лисичова, Кушниці, Броньки, Довгого, Приборжавського і Лукова – знову говорили про добровільне об’єднання територіальних громад. На цей раз в дискусії взяли участь виконавчий директор Закарпатського відділу асоціації міст України Іван Ревтій, регіональний консультант з бюджетних питань АМУ Юлія Траньович та консультант з правових питань Офісу реформ в Закарпатській області Олег Лукша, які й ініціювали зустріч. На форумі працювали також сільські та районні депутати, представники громадськості, керівники підприємств, бюджетних установ.
Експерти розповіли, що загалом в Україні вже створено 180 об’єднаних територіальних громад, в нашій області – 2: Вільхівська та Тячівська. Пройшли відповідну процедуру і вже чекають висновки Полянська та Іршавська громади. В них є шанс вже наступного року скористатися фінансовими можливостями та перевагами, що дає об’єднання громад.
Гості детально і фахово ознайомили присутніх з перевагами об’єднання громад, що призводить до прямих міжбюджетних відносин з Державним бюджетом (зараз прямі відносини мають лише області, райони, міста обласного значення) та сприяє розвитку громади. Мета реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні – покращити якість та рівень життя людей. Її слід розглядати, як створення мікрорайонів з усім спектром повноважень, що їх наразі мають міста обласного значення. Разом з тим – це залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій, які не доходять до віддалених від центру населених пунктів через бюрократію та хабарництво.
Як приклад ефективності об’єднання громад Олег Лукша навів Вільхівську об’єднану громаду, яка крім того, що відремонтувала цього року вже практично всі дороги комунального значення, провела ремонт об’єктів соціальної сфери, ще й закупила дороге діагностичне обладнання для свого медичного закладу.
Відповідаючи на питання сільських голів, експерти роз’яснили, що після консолідації, до спроможних громад з районних центрів будуть перенесені місця надання низки важливих послуг – соціальної допомоги через територіальні центри, широкий пакет реєстраційних та дозвільних процедур, пожежні, правоохоронні, санітарно-епідеміологічні служби тощо. Все це можливо завдяки додатковим фінансовим та майновим ресурсам, основні з яких:
– 60% податку на доходи фізичних осіб,
– 25 % екологічного податку,
– 5 % акцизного податку з реалізації підакцизних товарів,
– 100 % єдиного податку,
– 100 % податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності,
– 100 % податку на майно (нерухомість, земля, транспорт)
– державні субвенції (медична, освітня),
– право розпоряджатися землями на території об’єднаної громади.
Також експерти представили аналіз існуючої дохідної частини сільських бюджетів у розрізі населених пунктів та можливості бюджету за умови об’єднання територіальних громад. Незважаючи на всі переваги від консолідації громад, нарікання на існуючий стан справ в місцевому самоврядуванні, залишається багато скептицизму й несприйняття форм та самої ідеї об’єднання громад. Але подібні зустрічі знімають багато питань і процес не зупинити.
Наталія ПЕТКАНИЧ.

Ваш отзыв

Ваш коментар