- Нове життя - https://nz-ir.com -

ДВОЄДИНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ: КУЗАНА-ПОЕТА, КУЗАНА-ПРОЗАЇКА

«Неначе вагітний світом…» знаний закарпатський поет Василь Кузан, що останнім часом облюбував сусідню Львівщину, не забуває і про рідну Іршавщину. Цього тижня одразу після 23-го Львівського книжкового форуму наш земляк зробив презентацію двох останніх своїх видань – роману «Експрес-наречений» та двадцятої – поетичної збірки «Сингулярність» у нашій районній бібліотеці.
Є речі, що немов скалка западають у свідомість і не можеш позбутися нав’язливого образу. Задав його сам Кузан, наголосивши на тому, що ці зразки його творчості – немов два нових образи: один Кузан – у гротескному романі «Експрес-наречений», що до свого виходу «пережив» назви «Бомбезне весілля», «Весільний гамбіт», «Весілля по-закарпатськи» і «Весілля з трьома невідомими», зовсім інший – у філософських поезіях «Сингулярності».
Перший – своєрідна літературна, філологічна квінтесенція кількадесятирічного старостування Василя Васильовича, того досвіду проходження весільних обрядів, що їх надзвичайно ретельно приховують батьки, наречені, музики, старости. Мова йде про казуси, які трапляються час від часу, а згодом стають сільськими легендами та живими анекдотами. Бо як сказав великий поціновувач творчості Василя Кузана і його колега по цеху старостування Василь Маровдій із Керецьок:
– Я роблю за долари та й на долари, а Кузан – на вічність.
– «Сингулярність» – це моя двадцята книжка, – ділився роздумами поет, – у ній я постаю у зовсім іншому світі для свого звичного читача. У ній я не поет-лірик, а філософ, у котрого
«Жде скроню посивілий
Постріл».
Так от, із думки не йде двоєдиний, трагічно-веселий образ маски Мельпомени, яку на себе тепер приміряв Василь Кузан.
Читайте «Експрес-нареченого», пригадайте пригоди на власному весіллі, чи може задумаєтесь у «Сингулярності» над тим, що
«Минають дні… Я – спогад на коні –
Лечу на тлі обвітрених ілюзій.
Чи час летить знервовано в напрузі,
А я йому прощаю …. Слава Богу,
Що знає кінь у небуття дорогу.»

Михайло ІСАК