Версія для друку Версія для друку

Захисник демократичних свобод

Було то далекого 1989 року. Художника Степана Ляха із Іршави запросили в селище міського типу Седнєв Чернігівської області Української РСР на республіканський пленер. Там зібралися майстри пензля з усієї України. У 1964 році тут на сусідньому з колишнім маєтком братів Лизогубів пагорбі розмістився Будинок творчості і відпочинку Спілки художників України.
Цей пленер запам’ятався С.Ляху на все життя. Седнєв цікавий тим, що тут чимало історичних місць. Свого часу він був маєтком чернігівського полковника Я. Лизогуба. Пам’ять про цей славетний козацький рід збереглася у кількох цікавих будівлях, що складають мальовничий архітектурний ансамбль. Усе це довелося не лише бачити на власні очі, а й передати на полотні.
Степан Лях не без гордості згадує:
– Брати Лизогуби були великими шанувальниками мистецтва та літератури, їхня садиба набула слави принадного осередку видатних діячів культури.
Після плідної творчої роботи, ввечері художники збиралися за чашкою кави і ділилися роздумами від побаченого, показували свої роботи. Були серед митців і такі, які потайки вели мову про Народний Рух України за перебудову. До них долучився і Степан Лях. Вони говорили про державну незалежність, відродження української нації, відтворення історії українського народу і державності.
Ідея рухівців Степану Ляху припала до душі.
– Народний Рух України, – каже С. Лях, – виступив як широка коаліція національно-демократичних сил, об’єднавши представників усіх верств українського суспільства, що підтримали демократичні реформи в республіці, та став чинником консолідації національно-демократичних сил. Ідеологія НРУ відобразила одвічні сподівання українців про перехід від бездержавного до державного статусу української нації.
Саме в Седнєві Степан Лях прилучився до рухівської справи, приніс звідти заборонену літературу, газети і листівки. А вже в Іршаві, серед друзів, вів мову про те, що головною діяльністю руху є утвердження незалежності України, розбудова української національної демократичної держави, захист прав і свобод людини і громадянина, вступ України до Європейського Союзу та НАТО…
– Серед завдань, які поставив перед собою Рух, – продовжує розмову Степан Петрович, – сприяти перетворенню Ураїни в національну демократичну правову державу, покликану забезпечити вільний розвиток особистості, захист прав людини, безперешкодне здійснення демократичних свобод.
Степан Лях ні сном ні духом не відав, що ним вже зацікавилася служба КДБ. Слідкували за кожним його рухом. Почалося для нього нелегке життя.

Ваш отзыв

Ваш коментар