Версія для друку Версія для друку

Він брав участь у створенні української держави

Іршавщина дала чотирьох народних депутатів України – Івана Галаса із с. Гребля, Сергія Устича із с. Загаття, Віктора Пинзеника із с. Смологовиця і Олександра Сочку із Білок. Неодноразово представляв Закарпаття у Верховній Раді СРСР двічі герой соцпраці Юрій Пітра.
Автор цих рядків був референтом-консультантом І.І. Галаса, який був обраний на виборах 18 березня 1990 року. В обов’язки референта-консультанта входило: допомагати депутату в організації зустрічей із виборцями, трудовими колективами, громадськими організаціями, узагальнювати висловлені на них пропозиції і зауваження, сприяти реалізації намічених на їх виконання заходів.
Водночас неодноразово брав інтерв’ю, яке публікував на сторінках районної, обласних та всеукраїнських видань. Ті записи вже в минулому. Але вони й дотепер зберігаються в мене. У день річниці Незалежності України на питання: «Іване Івановичу! Ви, як народний обранець, брали безпосередню участь у підготовці й проголошенні Акту про Незалежність України», він відповів: «Так. Акт було проголошено 24 серпня 1991 року, одразу після придушення путчу. Потім, 1 грудня на референдумі народ України вільним волевиявленням підтвердив Акт проголошення Незалежності України.
Це подія історичної ваги. Вона підтвердила, що Україна пішла єдино правильним шляхом. Тепер у всіх одна мета – розбудова нової української держави, утвердження її незалежності.
Мені, як народному депутату випало на долю брати участь у створенні законодавчого фундаменту для розбудови України як незалежної демократичної держави, вироблення її зовнішньої і внутрішньої політики. Парламент України схвалив основи національної економічної політики, прийняв пакет актів щодо правового забезпечення економічної реформи, зміцнення і вдосконалення державної влади в управлінні. Йде творення нової Конституції України».
Тепер не просто переосмислити ті докорінні зміни, що відбувалися, оцінити їх переваги. Можна сказати, що це наші перші кроки до вільної й незалежної держави. Поряд із успіхами, яких ми добилися, є чимало і невирішених проблем. Україну охопила економічна криза, вийти з якої надзвичайно важко. Це розуміє нині кожен. Зважаючи на ситуацію, що склалася, парламент дав Президенту Л.М. Кравчуку і Уряду України додаткові повноваження по виведенню держави з економічної кризи – право приймати у сфері законодавчого регулювання відносин укази й постанови, які є обов’язковими для органів виконавчої влади, місцевого і регіонального самоврядування.
Іван Іванович Галас був членом комісії Верховної Ради з питань агропромислового розвитку. В одному із інтерв’ю на питання «Чому не діє Закон про пріоритетний розвиток села?», він відповів: «На думку Прем’єр-міністра України Л.Д. Кучми з метою стабілізації становища на селі необхідно терміново зняти всі перепони, що стоять на перешкоді аграрній реформі. Треба за 2-3 місяці завершити паювання майна і землі в колгоспах та акціонування в радгоспах. До початку весняно-польових робіт селянин повинен відчути себе повноправним господарем на селі. Уряд із свого боку буде робити все можливе, щоб підтримати сільськогосподарських товаровиробників технікою, пальним, хімічними засобами, фінансовими та іншими ресурсами. З цією метою готуються відповідні державні програми».
А були питання, відповіді на які залишалися «поза кадром». Так би мовити, «не для преси». «Те, що ви бачите по телевізору, як народні депутати чубляться, – казав Іван Іванович, – одне, а насправді ввечері ми всі збираємося в їдальні і ведемо нормальні бесіди: жартуємо, розповідаємо про свої справи. Дозволяли собі й трохи розслабитися…». Були й тоді домовленості між нардепами щодо голосування за той чи інший закон. І кнопки по 3-4 нажимали, і пільги мали, і зарплату достойну. Але про все вважали за краще не говорити, щоб не дратувати людей.
Іван Іванович свого часу був відомою особистістю. Працював головою колгоспу «Червоний партизан», головою об’єднання «Іршавсадвинпром», першим керівником району. Син із простої селянської родини досягнув чималих життєвих висот. За чесну, сумлінну працю нагороджений урядовими орденами і медалями.
Він створив себе сам. Певних висот досягли і його сини – Володимир і Іван, які завжди підтримували свого батька. А він служив прикладом для них.
Василь ШКІРЯ.

Ваш отзыв

Ваш коментар