Версія для друку Версія для друку

АУКЦІОН – ЯК МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ РИНКОВОЇ ЦІНИ

Цінова політика представляє собою важливий елемент загальної стратегії підприємства, і безпосередньо входить у такий великий її розділ, як ринкова стратегія. Вона з’єднує в собі як стратегічні, так і тактичні аспекти, і в найбільш загальному вигляді може бути визначена як діяльність керівництва підприємства по встановленню, підтримці і зміні цін на продукцію, яка здійснюється в руслі загальної стратегії підприємства і спрямована на досягнення його мети і завдань. Тут необхідно відзначити роль маркетингу, який представляє собою організацію роботи підприємства з орієнтацією на ринковий попит. Ціни на продукцію ДП «Довжанське ЛМГ» формуються на аукціонах з продажу необробленої деревини, в яких можуть брати участь всі без винятку деревообробні підприємства, як великі так і дрібні підприємці.
До 1991 року лісовим господарством, як і всіма галузями керувала планова економіка. Існувала командна система управління: лісгоспам доводили план на поставку деревини по встановленим цінам. Після розпаду СРСР через розрив економічних зв’язків спостерігався також спад у деревообробному виробництві, скоротився обсяг переробки деревини. Та в кінці 90-х років із стабілізацією економіки в країні починає відроджуватися деревообробний сектор. Починаючи з 2003 року Державним комітетом лісового господарства починають впроваджуватися аукціони з продажу деревини. На перших аукціонах реалізовувалася фансировина цінних порід: дуб, бук, ясен, клен. Результати проведення аукціонів дали очікуваний ефект. Ціни значно зросли, відбувся прозорий продаж ресурсів лісозаготівлі. На території Закарпаття перші торги були проведені у квітні 2003 року. Пізніше торги проводилися щомісячно, потім – щоквартально. У 2005 році ідею проведення аукціонів із продажу деревини було підтримано Державним комітетом лісового господарства України, який наказом від 19 вересня 2005 року N 418 «Про механізми продажу необробленої деревини» затвердив Порядок проведення аукціонів з продажу необробленої деревини. Цей нормативний акт мав прогресивний характер, оскільки торги почали проводитися на всій території України. Наказом Державного комітету лісового господарства України від 19 лютого 2007 року N 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини» внесено зміни, що визначили регіональність торгів. Отже, керуючись вищевказаним наказом, наше підприємство разом з лісогосподарськими та деревообробними підприємствами Закарпаття підтримує ідею проведення торгів та бере в них активну участь. Метою запровадження аукціонів з продажу необробленої деревини є створення прозорого механізму ціноутворення, розвитку конкурентних засад у торгівлі деревиною, для забезпечення нею зростаючих потреб вітчизняних деревообробних підприємств, установ, організацій та населення.
На аукціон нашим підприємством виставляється вся необроблена деревина в обсязі її квартальної заготівлі, окрім дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази відповідно до затверджених кошторисів (будівництво, ремонт тощо), деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб власних виробничих деревообробних підрозділів.
Аукціони проводяться щоквартально, не пізніше ніж за 20 днів до початку наступного кварталу. Основними перевагами проведення аукціонів є те, що ціни на аукціоні формуються вільно; нікому з учасників аукціону переваги щодо розміру ціни не надаються.

В результаті чого отримується вільна ринкова ціна, тобто така що встановлюються на основі попиту та пропозиції на даному ринку.
За І півріччя 2016 року ДП «Довжанське ЛМГ виставлено на аукціони 14 270,0 м3 деревини. Продаж на аукціонах склав 100%, тобто всі 14 270 м3 деревини знайшли свого Покупця. Реалізація склала 19 147 м3, тобто 134%. Найбільшими споживачами нашої продукції є такі великі деревообробні підприємства як ТзОВ «К’Лен», ТзОВ «Ено Меблі Лтд». За підсумками проведених аукціонів ми співпрацюємо також і з дрібними підприємствами, в тому числі і з мешканцями нашого району. На гарному рахунку в нас такі приватні підприємства як ФОП М.М.Сабов, ФГ Мартика, ФОП Ю.Ю.Веждел, ТОВ Коба-ІР, ТОВ «Еко-ВУД-Плюс», ТОВ «Динамік Кепіталс Юкрейн» та інші. На аукціон 3 кварталу поточного року ДП «Довжанське ЛМГ» виставило 5140 куб.м. лісопродукції. За підсумками проведених аукціонів 15-16.06.2016р та 12.07.2016р. (додатковий), вся виставлена продукція була придбана, продаж склав 100%. Станом на 1 серпня 2016 р. реалізація за укладеними аукціонними договорами склала 52%.
Вище наведене свідчить, що продукція лісозаготівлі нашого підприємства на хорошому рахунку у споживачів. За останній звітний період ціна знеособленого кубометра реалізованої деревини склала майже 595 грн., за відповідний період минулого року вона становила 474 грн., ріст складає 25%. Даний ріст ціни ми маємо завдяки проведенню аукціонів, де в рівних умовах, прозоро відбувається продаж та формуються ціни на лісопродукцію у ринкових умовах, виходячи з попиту та пропозиції.

Василь Батрин,
головний економіст ДП «Довжанське ЛМГ

Ваш отзыв

Ваш коментар