Версія для друку Версія для друку

Як Малий Раковець став «Маленьким Римом» в однойменній книзі Ольги Бедьо

Нещодавно в актовій залі Малораковецької сільської ради відбулася презентація книги Ольги Бедьо «Малий Раковець – «Маленький Рим».
Що спонукало взятися за перо юне обдарування? «Основна ідея цієї книги, — йдеться у передньому слові, — привити землякам, особливо молодому поколінню, любов до рідного краю, повагу до його історичної та культурної спадщини, викликати почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину, за своїх талановитих і працьовитих односельчан. Сподіваюся, що прочитавши цю книгу, наша молодь стане трепетніше і відповідальніше ставитися до духовних і культурних скарбів, які передали нам минулі покоління, зможе не лише зберегти красу і велич нашого краю. Берегти нашу історичну спадщину – священний обов’язок кожного з нас.
Книжка складається із кількох розділів. Серед них – «Палеоліт Малого Раківця», «Екологія села», «Рівень медицини», «Розвиток освіти», «Релігійне життя», «Гордість Малого Раківця», «Вихідці із села» та ін.
Серед відомих людей села Малий Раковець, безперечно, перше місце займає професор медицини Олександр Фединець. У 1926 році він вперше на Закарпатті виконав гемотрансфузію. Він зробив понад 40 тисяч операцій. Його досвід викладено в більш як сотні наукових праць. Понад 65 років провів за операційним столом. Протягом 29 років керував клінікою та кафедрою хірургії медичного факультету УжНУ. Багато років був головним хірургом області.
Тут знайдете розповіді також про отця Михаїла Гангура, головного інженера ДП «Фортуна» Івана Фанту, екс-голову районної ради та директора ТзОВ «СТО Іршава» Івана Савка, начальника відділу освіти РДА Єлизавету Яцканич, колишнього завідувача Білківської дільничної лікарні Михайла Василинця, Малораковецького сільського голову Емілію Лях, начальника відділу землеустрою, охорони та ринку земель управління Держгеокадастру в Іршавському районі Ганну Фрайтик та ін..
Своїми роздумами про книгу поділилися директор Малораковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Оксана Гудь, колишній керівник цього закладу Марія Цогла, директор Малораковецької ЗОШ І-ІІ ступенів Оксана Савко, депутат районної ради Іван Фанта, завідувач місцевої бібліотеки Ольга Ожоганич, священик Михайло Гангур, священик з Копашнева Віталій Армаш, жителька та колишня вчителька Поліна Лях.
Будемо відвертими: книжка є цікавою і потрібною як для старшого покоління, так і для молодшого. Її обов’язково слід прочитати, щоб знати історію сьогодення своєї малої батьківщини.
Коли ви знайдете в тексті недоречності, не звинувачуйте в цьому автора книги. То не її вина… Раніше при видавництвах були посади коректора і літературного редактора. Саме вони й вичитували гранки та виправляли мовні огріхи. Тепер у зв’язку з економічною скрутою дані посади видавництва скоротили, тому й трапляється таке. Навіть відомий письменник сучасності Василь Шкляр сказав, що це біда не стільки письменника, як ситуації сьогодення.
Рідне село Ольги Бедьо називають маленьким Римом. Чому? Ось як вона написала про це в своєму вірші:
Вічне італійське Рим
Порівнюють з рідним
Раківцем Малим,
Спільним є горби,
точніше – їхня кількість,
Сім горбів, що несуть
в собі величність.
А ще виноградники пишні
та смачні,
Сади квітучі, багаті на
плоди рясні.
Цим пишається не тільки
історичний Рим,
Наш Раковець Малий є
не менш значним.
А щодо автора книги … Ольга Бедьо ще зовсім юна. Вона народилася 30 листопада 1991 року в с. Малий Раковець, де здобула початкову та середню освіту. Закінчила школу у 2008 році на відмінно. Цього ж року вступила в Мукачівський гуманітарно-педагогічний інститут на педагогічний факультет, спеціальність «Початкова освіта». В цьому закладі закінчила магістратуру і отримала повну вищу освіту, здобула кваліфікацію магістра педагогічної освіти, вчителя початкових класів та викладача педагогіки. З 2014 року і по сьогодні працює в Малораковецькій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів вчителем початкових класів та керівником шкільного гуртка «Юний журналіст». І відрадно, що вона повсякчас займається самоосвітою, вивчає іспанську мову та з 2014 року дистанційно вивчає курс «Журналістика». А у вільний час любить читати художню літературу. Пише вірші, а також статті, які публікуються в інтернет-виданнях Мукачова.
Зрештою, в Ольги Бедьо все ще попереду!

Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар