Версія для друку Версія для друку

Екологічний табір – «Школа у природі»

Екологічному табору «Школа у природі», який РМЕО «Екосфера» проводить щороку, вже 16 років. Це традиційно наметовий табір в природних умовах, однак останні 5 років ми проводили його на турбазах, тобто в більш комфортних умовах. Та цього року вирішили повернутись до старої традиції. Для цього й місце розташування табору знайшли відповідне – Націоналний природний парк «Зачарований Край» .

Цьогоріч у таборі побували 33 учасники – діти, молодь, волонтери та працівники «ЕКОСФЕРИ». Це всі ті, хто знає про охорону довкілля не з книжок, а через власну природоохоронну діяльність та дослідницьку роботу. Основною цільовою групою табору є школярі разом зі своїми наставниками із сільської місцевості Закарпаття. Це члени учнівських моніторингових груп, які щороку ведуть моніторингові дослідження екологічного статусу водотоків своєї місцевості: річки, каналу, стариці. Ці моніторингові групи були створені «ЕКОСФЕРОЮ» в 2011 році у двох селах Ужгородського району – Кам’яниці та Червоному, та у трьох селах Іршавського району – Осої, Підгірному та Ільниці. «ЕКОСФЕРОЮ» здійснюється також і постійна науково-методична та фінансова підтримка діяльності цих моніторингових груп. Але «Школа у природі» існує незалежно від діяльності моніторингових груп і є тим освітньо-практичним майданчиком, куди може потрапити кожен, хто цікавиться природоохоронним рухом, хоче навчитись жити в гармонії з природою, розкрити свої лідерські здібності, отримати нові знання, уміння, навички та просто набути нових щирих друзів, однодумців, колег. Тому до «Школи у природі» приїздять з усієї України.
Про цьогорічний табір «Школа у природі» детальніше розповідає проектний менеджер РМЕО «ЕКОСФЕРА» Катерина Станкевич-Коваль:
– Наш наметовий табір ми вирішили розташувати у дуже мальовничому місці – в НПП «Зачарований Край». Ми давно з працівниками парку обговорювали питання співпраці в еколого-освітній галузі. Тим більше, що ми працюємо з дітьми сіл, які прилягають на території парку. Ми хотіли також показати учасникам табору Карпати, гарні місця, фауну, флору. НПП «Зачарований край» є чудовим місцем для такої мети.
Наразі табір «Школа у природі» є чи не єдиним табором в області, який є для дітей безкоштовним. Відповідно, працівники «ЕКОСФЕРИ» працюють тут на волонтерських засадах. Щодо фінансової  підтримки табору Катерина Станкевич розповідає:
– Вже багато років нас підтримує Управління молоді і спорту Закарпатської ОДА, а також наші партнери з Німеччини – природоохоронна молодіжна неурядова організація «JANUN» з Ганноверу. Вони збирають кошти на цей табір серед своїх знайомих, друзів, однодумців і роблять це тільки для того, щоб українські діти також могли долучитись до природоохоронного руху. Так триває вже 4 роки, але ми розуміємо, що так завжди не буде і ми мусимо шукати інші джерела, інші форми фінансової підтримки цієї діяльності.
Табір «Школа у природі» завжди славився цікавою та різноманітною програмою. Тут діти можуть багато чому навчитись та ще й добре відпочити. Про те, як все відбувалось цьогоріч, продовжує Катерина Станкевич-Коваль:
– Цього року табір тривав недовго, всього 5 днів. Але програма була насиченою і цікавою. Ми мали екскурсії у найбільш мальовничі куточки національного парку – на Смерековий Камінь, в Зачаровану Долину, на водоспад, стару штольню, де живуть червонокнижні види кажанів. Тренінгові заняття, конкурси, творчі завдання, спортивні та екоігри, квести, а також знайомство з методикою визначення якості води у річках методом біоіндикації – це все те, у чому могли себе випробувати учасники. А цього року у нас учасники були дуже різного віку: від дітей 7-10 років до юнаків 16 років. І всім було цікаво, всі потоваришували. Слід також відзначити, що у цьому таборі були волонтери, які виконували роль наставників і вони теж виросли в цих таборах. Від управління молоді та спорту Закарпатської ОДА в таборі була волонтерка Корпусу Миру США, і завдяки їй учасники змогли також попрактикувати свою англійську мову.
Про враження від табору «Школа у природі»автор цих рядків та волонтерка табору Марійка Юріна з с. Осій каже:
– Чарівний відпочинок разом з «ЕКОСФЕРОЮ»! Вже вкотре проводжу свій час з Катеринкою й Оксанкою і кожен раз – ще більш цікаво! Я дуже рада нашій зустрічі, бо між цим була велика перерва. Завдяки «Школі у природі» я знайшла нових друзів, отримала досвід роботи з дітьми, побачила майстер-клас по біоіндикації, побувала на Смерековому камені (мрія, яку вже давно хотіла здійснити), підвищила свій рівень англійської мови (завдяки красуні Джей – волонтерці Корпусу Миру США). Ці спогади залишаться в моїй пам’яті назавжди!
Волонтерка РМЕО «ЕКОСФЕРА» у таборі та студентка біофаку УжНУ Тетяна Пацкан написала:
– Чудово проведений час в «Школі у природі». Дякуємо вам за таку організацію і програму в таборі, за можливість навчатися в польових умовах, за нові знайомства та, безперечно, за смачну закарпатську кухню.
А так відізвались про табір одесити:
– Вот мы и дома. «ЭКОСФЕРА» подарила нам 5 дней вдали от цивилизации и множество новых знакомств. Во-первых, спасибо «ЭКОСФЕРЕ» за эту поездку! Во-вторых – спасибо тем выпускникам экошколы, которые поехали в этот лагерь .
В-третьих, спасибо замечательной Джей за бесценную практику английского языка. Это очень круто. В-четвёртых, спасибо очаровательной Марийке за её замечательность. Наше одесское братство радо новому брату. Погода может пытаться ужесточить нам условия, но это не испортит впечатлений о поездке, ведь в такой компании, что дождь, что град, что грязь – все превращается в материал для отборного одесского юмора и искреннего безустанного смеха.
Можна вважати, що цьогоріч табір «Школа у природі» РМЕО «ЕКОСФЕРИ вдався, то ж можна готуватись до наступного сезону.

Марія ОСІЙСЬКА.

Ваш отзыв

Ваш коментар