Версія для друку Версія для друку

Петро Станко: «Конституція України є демократичною та прогресивною»

З нагоди 20-ої річниці прийняття Основного Закону України ми вирішили поспілкуватися з депутатом Іршавської районної ради, головою місцевої організації партії ВО “Батьківщина” Петром Івановичем Станком, який неодноразово займав керівні посади в обласному та районному органах місцевого самоврядування.
– Пам’ятаю, у 2008 році з нагоди Дня Конституції України Вас було нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня…
– Вважаю, що це було авансом, який зобов’язує до подальшої роботи на користь рідного краю. Очевидно, темпи розбудови України порівняно з нинішнім часом були значно кращими. Нині без перебільшення можу сказати, що з часу незалежності України 2005-2008 роки були найбільш ефективними у зростанні соціально-економічного розвитку, до чого і я доклав певні зусилля на території району, будучи на посадах заступника голови обласної ради та голови Іршавської райради.
– Петре Івановичу, на 20-ому році існування Основного Закону нашої держави постійно тривають дискусії щодо змін до нього. Як це впливає на роботу місцевих органів самоврядування на прикладі нашого району?
– Я вважаю, що основна проблема українського суспільства не в недосконалості Конституції, яка є насправді демократичною та прогресивною, а в бажанні кожної нової влади вибудувати норми під себе, під власні нагальні потреби, що, звичайно, не сприяє відношенню до нашого Основного Закону як до чогось усталеного, святого. Гадаю, наразі говорити про зміни до Конституції не є коректно, тим більше, що на Сході країни триває війна. До прикладу, в американському суспільстві кілька десятків поправок до Конституції розтяглися на два століття і стосувалися, можна сказати, епохальних віх в історії держави. Поряд з тим, якщо вже прийнято рішення про зміни, які покликані реформувати суспільні інституції, то й тут ми бачимо, що про них можуть просто “забути” або “відкладати на майбутнє”, як це відбувається з децентралізацією. Про зміни, які були проголосовані ще минулого літа і про ті, які так завзято розповідали напередодні місцевих виборів, наверху потихенько забувають, і зараз на порядок денний стараються винести і “продавити” через суспільство питання повернення до складу України окупованих територій на умовах та в інтересах агресора. Виглядає так, що насправді триває процес централізації. Не є секретом, що виконавчі органи в районі, які представляють центральну владу, завжди мали вплив на більшість депутатів у райраді. Приміром, раніше для усунення з посади керівника ради потрібно було дві третини депутатського корпусу, а згідно з нинішнім законодавством достатньо тільки відповідної позиції половини депутатів плюс один голос. В той же час гальмування процесу децентралізації створює величезні проблеми на місцях, через що місцеві депутати та виконавча влада змушені входити в перманентні конфлікти: як це було з питанням гарячого харчування, ремонту доріг (соромно, коли військові повертаються з АТО і розповідають, що у зоні бойових дій дорожнє полотно куди краще, ніж вдома), скорочення ліжок в медичних закладах району (це взагалі схоже на дискримінацію, коли в Мукачеві за рахунок бюджету фінансується лікування незахищених верств населення, а в нас не вистачає на елементарні ургентні послуги).
– Які найближчі плани депутатів вашої фракції та районної організації партії “Батьківщина”?
– У нас є 5 депутатів районної ради, і ми взяли на себе відповідальність за ситуацію в районі, делегувавши до керівництва райради на посаду заступника голови Володимира Половку. Однак ми чітко усвідомлюємо, що влада мусить розуміти нагальні потреби і проблеми громадян, і наразі таким індикатором виступає питання підвищення тарифів на комунальні послуги, зокрема ціна на газ, яка, як довели народні депутати фракції “Батьківщина” і зокрема наш лідер Юлія Тимошенко, є абсолютно необґрунтованими і фактично взятими зі стелі профільною комісією. Тому найближчим часом завданням для депутатів та активістів партії “Батьківщина” (яка за нещодавнім дослідженням громадянської мережі “Опора” має найбільш розгалужену партійну структуру в області з 573 осередками) є інформування громадян щодо незаконності встановлених тарифів та проведення акцій, щоб змусити уряд змінити антинародне рішення.
Користуючись нагодою, хочу від свого та імені голови Закарпатської обласної організації ВО “Батьківщина” Олександра Кеменяша привітати краян з Днем Конституції. Дозвольте побажати всім нам мудрості та натхнення в побудові нової країни, щоб почуття патріотизму та гордості надихали нас на добрі справи, а Конституція стала міцним фундаментом нашої Батьківщини.
Розмову вів
Іван Кополовець

Ваш отзыв

Ваш коментар