Версія для друку Версія для друку

Як отримати якісний нектарний мед

Бджолосім’я виробляє мед шляхом згущення принесеного бджолами нектару або медоносної роси з високим вмістом води і низьким вмістом цукрі (приблизно 20-60%). З фізичної і хімічної точок зору мед – це насичений розчин цукрі з домішками високоактивних біологічних речовин – вітамінів, ферментів тощо. Він має багато властивостей. Наприклад, якщо його відносна вологість понад 59%, то він гігроскопічний, тобто вбирає вологу з повітря. При відносній вологості до 56% волога з меду випаровується. Він вбирає з середовища, в якому зберігається, різні запахи і сморід. Мед має кислу реакцію, а з деякими металами реагують найцінніші біологічно-активні речовини, які знаходяться в меді, внаслідок чого він псується.
Вибір сприятливого часу для виймання стільників з медом особливо важливий для квіткових медів – акацієвого, липи, з польових квітів, конюшини, фацелії тощо, але, на жаль, пасічники часто цього недооцінюють і відкачують коли в чарунках є ще недозрілий мед.
Найпоширенішою є думка, що відкачувати мед варто тільки зрілим. А такий мед буває лише у стільниках, запечатаних від верхньої планки до нижньої. На практиці цього правила не завжди дотримуються.
Переглядаючи старі журнали, можна зауважити, як мало уваги приділяли цьому питанню й пасічники минулого. Це й зрозуміло, адже раніше на першому місці стояло завдання дати якомога більше продукції, а якість була другорядною.
Не варто недооцінювати важливість цього питання в наш час: запечатаний мед – це зрілий, а зрілий – це якісний, а якість меду – це успішна його реалізація й авторитет пасічника.
Не заперечуючи загального правила, що зрілий мед буває тільки у повністю запечатаних стільниках, є кілька «але», які існують з цього питання. Взагалі це правило логічне лише для магазинних рамок висотою 145Х230 мм. А більшість наших пасічників тримає бджіл у вуликах-лежаках на 20-24 рамки, де використовується єдина рамка Дадана висотою 300 мм. Магазинними для меду в лежаках, як правило, не користуються. Це створює певні проблеми. Висота рамки і висота гнізда у лежаку – це одне й теж саме. Тому на одній рамці, скажімо, зверху мед може бути повністю зрілим і запечатаним, у середній частині – зрілим, але не запечатаним, а нижня частина рамки містить наприск, розплід або буває й порожньою. Пасічник не чекає,коли така рамка буде запечатана повністю і відкачує мед із неповністю запечатаних рамок. Це буває у таких випадках:
Недосвідчений пасічник не завжди вміє належно оцінити зрілість меду за суб’єктивними показниками;
Оскільки незрілого меду завжди отримуємо більше, ніж зрілого, це штовхає окремих пасічників на відкачування незрілого меду з метою «збільшення» медозбору; тим самим продукт вийде фальсифікованим.
Існує кілька правил визначення оптимального терміну для відкачування меду.
Стільники можна виймати для відкачування, коли вони запечатані на 2/3 – ½. Але в незапечатаній частині стільника мед може бути настільки рідким, що в цілому саме в цьому стільнику вміст води виявиться дуже високим. Як правило, стільник є придатним для відкачування меду тоді, коли під час його різкого струшування з нього не вибризкується рідина.
Існує також думка, що мед є зрілим, коли під час відкачування він налипає на сито медогонки. При цьому налипання меду зумовлене не тільки його густиною (вмістом води), але й його температурою. Мед у процесі відкачування набирає температури повітря, а при низьких температурах може налипати також і мед з високим вмістом води і, навпаки, при підвищеній температурі повітря не налипає, і мед із низьким вмістом води, тобто зрілий.
Зрілий мед під час витікання краплями створює нитки, а не перетворюється на краплини, як вода. Але й ця ознака зумовлена не тільки вмістом води, але й температурою меду в даний момент.
Описаний спосіб визначення зрілості меду не дуже точний, а його оцінка потребує певного досвіду.
Під час відкачування меду в теплому приміщенні треба стежити, щоб там не було сторонніх запахів та запиленості повітря. Важливим фактором є відносна вологість і температура повітря.
Для отримання якісних квіткових медів потрібно багато зусиль і уваги, оскільки вміст води є першим критерієм високої якості меду і регулює його безпосередньо бджоляр.
Зайве говорити, що реалізація незрілого меду шкодить авторитету всіх пасічників, а не тільки тих, хто цим займається.
Мед краще зберігати в холоді, в місцях, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Якщо ви купуєте мед в скляній банці, яка стоїть під прямими сонячними променями, ви купуєте не лікувальний, а просто солодкий продукт. Чим нижча температура до 15-20 градусів, тим довше мед зберігає високу якість, повільніше старіє.
Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар