Версія для друку Версія для друку

Вікенд у Львові

Львів або, як його називають самі мешканці, місто Лева – це поєднання древньої архітектури і сучасного міста, багатої історії та колоритної культури, простого люду та людей виняткового таланту. У цьому змогли переконатися вчителі Великораковецької ЗОШІ-Ш ст, які 21-22 травня відвідали це чудове місто. Екскурсія стародавніми вулицями і незабутньої краси храмами здатна зачарувати будь-кого. Під час огляду центральної частини міста педпрацівники мали можливість поринути у старий Львів, який забудовувався ще в далекому XVI ст., та частину австрійського міста – кінця XVIII – початку. XIX ст., Львівський театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької, який входить до переліку найгарніших театрів Європи, пам’ятники українському та польському геніям Тарасу Шевченку та Адаму Міцкевичу, львівську «статую свободи”, греко-католицьку церкву Преображення Господнього, Вірменський собор Успіння Пресвятої Богородиці, де дізнались про життя львівських вірмен, їхню культуру і традиції, побачили місця зйомок фільму «Д’Артаньян і три мушкетери», зокрема, місце дуелі д’Артаньяна з Атосом, Портс-сом та Арамісом, квартал, богеми, людей мистецтва і найбільшої кількості кав’ярень (ансамбль Вірменського собору з типово східними рисами, будинок «Пори року», культурно-мистецьке об’єднання «Дзига», кав’ярня-паб «Гасова лямпа» і її винахідники), почули безліч легенд, які з ними пов’язані, побували на території історико-архітектурного заповідника – старе місто Львова, де знаходяться найцінніші пам’ятки середньовіччя – ансамбль площі Ринок, де 45 будівель, і всі вони пам’ятки архітектури – шедеври Ренесансу, аптека-музей – найстаріша в Україні, у підземеллях якої цікава експозиція. Під час екскурсії побачили цікаві заклади сучасного Львова, відвідали деякі з них та скуштували львівський шоколад і найсмачнішу каву, аромат якої супроводжував нас протягом усієї подорожі містом.
На окреме місце в розповіді заслуговує Личаківський цвинтар – один з найстаріших в Європі, заснований в 1786 році. Це справжній музей-некрополь, де на площі 40 гектарів налічується понад 3000 кам’яних надгробків, більшість з яких є історико-культурними пам’ятками. У похованнях Личаківського цвинтаря відображена історія Галичини, яку творили представники української, польської, австрійської, російської, вірменської та інших національностей. Воістину, легендарне місце! Тут можна дізнатися безліч легенд минулого, вклонитися могилам великих людей. Екскурсовод дуже цікаво розповідала про пам’ятники (багато з них мають історичне значення), показала могили Івана Франка, Соломії Крушельницької, Ігоря Білозіра, Станіслава Людкевича, Володимира Івасюка та багато інших знаменитостей, пам’ять про яких не згасне ніколи: Личаківський цвинтар – один з найстаріших в Європі.

Перші поховання тут відносяться до Середньовіччя, коли чума страшним нашестям проходила по всій Європі та зачепила своїм чорним крилом і Львів. Поряд з цілком сучасними пам’ятниками, тут більше трьох тисяч старовинних скульптур: твори Вітвера, Маркові, братів Шімзерів та багатьох інших. Прикраси могил можуть багато сказати про те, хто тут похований. Так, пісочний годинник говорить про швидкоплинність життя, гілка дуба – символ
міцної і щирої віри, лаврова гілка або ліра свідчать про творчу натуру покійного. Ми, разом з іншими львів’янами, які саме в цей день відправляли панахиду на Личаківському кладовищі, низько схилили голови перед могилами воїнів АТО.
Ще однією незабутньою екскурсією стали відвідини музею – КРИЇВКА УПА в селі Басівка, що поблизу Львова. Музеєм завідує наш земляк, односелець Іван Іванович Попович. Він повідав історію музею, показав, як жили упівці, провів історичну вікторину, за яку ми одержали невеличкі подарунки. Виявляється, музей відкрили 16 серпня 2014року, а 1955 цього ж дня відбувся бій між упівцями і загоном НКВД: командир повстанців застрелений пострілом в чоло, двоє інших бійців УПА відіслані на допит у львівську «Тюрму на Лонцького». Криївка була знайдена у 1970-их роках лісниками, однак солдати усе розібрали.Сучасна криївка відбудована й облаштована за описом Володимири Кулик на прізвисько Андрійка, яка свого часу жила у схованці і була в ній у час бою 1955 р. Навколо криївки проглядаються зарослі лінії оборони, а всередині розміщені експонати періодів польсько-української та Першої світової воєн, які точилися на околицях. Сама схованка складається з двох основних приміщень, між якими прокладено вузенький тунель завдовжки 30 м. Одна кімната була розрахована для проводу повстанців в іншій вели документацію жінки-друкарки, які не виходили звідти по 2 тижні, за світло служила їм газова лампа . Сьогодні тут зберігаються каганці, піч, друкарські машинки та побутові речі повстанців; також відтворені дворівневі ліжка-нари. Цікаво, що в тунелі розміщена міні-каплиця, одним з експонатів якої є Молитовник українського народу (1947 р. видання). Цілком новим приміщенням стала музейна кімната криївки, де розміщені накази на нагордження упівців та фото з зображенями нагород, є брошурка «Літопис УПА», стенд з буфонами-грошима, світлини та листи Андрійки. Особливим експонатом є залізний бідон, який служив підземною поштою.
Про Львів можна розповідати дуже довго, бо тут є на що подивитися. Звісно, за два дні ми не змогли охопити всю велич та красу Лева, тож ЛЬВОВЕ, ДО ЗУСТРІЧІ!
Олеся ЦЕНДРА.

Ваш отзыв

Ваш коментар