Версія для друку Версія для друку

Як наростити сильні бджолосім’ї?

Думаю, що я не набагато помилюся, коли скажу, що через недостатню силу бджолосімей ми щорічно недоотримуємо половину, а, можливо, і більше половини меду за сезон. Лише сильні бджолосім’ї здатні найбільш ефективно використовувати особливо ранні медозбори. Зауважу, що слід мати не лише сильні, а й медового напрямку та малорійливі бджолосім’ї, які не зведуть зусилля пасічника нанівець через свою рійливість.
Що ще потрібно знати і робити пасічнику у весняно-літній і осінній період, щоб наростити сильні бджолосім’ї.
Ваша пасіка не повинна мати будь-яких хвороб, або ж вони повинні бути, наскільки це можливо, локалізовані. Особливо це стосується вароатозу!
Кормові запаси на кінець липня першої половини серпня повинні бути в межах від 20 до 25 кг, з них 8-10 кг корму слід витратити на нарощування розплоду в серпні – на початку вересня, шляхом розпечатання кормових рамок, або ж підгодівлі їх цукровим сиропом. Що ж до бджолосімей, то їх сила на кінець серпня повинна бути не менш як 13-14 рамок лежака (рамка 435х300 мм).
У сильних бджолосім’ях мають бути молоді матки, виведені від кращих по продуктивності і розвитку бджолосімей, бажано не мрійливих. Добре, коли молодих бджоломаток не менше 70%. Решта – близько 30% бджоломаток – кращі минулорічні і, як виняток, невеликий відсоток маток – рекордисток віком 2 роки. Ліпший період виведення бджоломаток – червень. Добре, якщо 30% бджоломаток підуть взиму у відводках на чотирьох рамках, це будуть запасні бджоломатки, а також, коли молоді бджоломатки братимуть активну участь у нарощуванні бджіл на зиму.
У бджолосім’ї повинні бути достатні запаси перги, хоча в більшості підручників дотримуються думки, що бджолосім’я за сезон з’їдає 20-25 кг перги, проте вчені з Румунії цілком логічно доводять, що її число сягає 50 кг перги. Їх висновки ґрунтуються на знаннях біології бджолосім’ї і на математичних підрахунках. Без наявності в бджолосім’ї значних запасів перги, або ж без наявності пізніх пилконосів наростити велику силу бджолосімей на зиму неможливо. Взимку дають по дві рамки перги, ставлячи їх біля країв гнізда. Сильні бджолосім’ї під кінець вересня, до початку жовтня повинні обсиджувати 10-12 стільникових рамок.
З усього вищенаведеного доходимо до висновків: щоб наростити сильні бджолосім’ї на зиму, потрібно про це думати з весни; забезпечити їх упродовж усього весняно-літнього медозбору білковим і вуглеводним кормом.
Не випадково американські і канадські бджолофермери на зиму залишають не лише 40-45 кг в багатокорпусних вуликах корму, тому що це і є основою високих медозборів. Багаторазові кочівлі, щорічна заміна бджоломаток –це все лише складові високих медозборів.
Я думаю, що більшість пасічників зрозуміли, у чому секрет сильних бджолосімей. А будуть сильні бджолосім’ї, не буде захворювань у бджолосім’ях, будуть високі медозбори – це все дуже просто.
Маючи сильні бджолосім’ї, ви формуватимете, як правило, відводки від кращих із них, що в свою чергу поліпшить якісний склад вашої пасіки.
А з нічого, як правило, нічого хорошого не буває.
Юрій САМОРИГА,
пасічник.

Ваш отзыв

Ваш коментар