Версія для друку Версія для друку

вулицею «повернувся» А. Ерделі У Загаття

У рамках Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки» голова ОДА Геннадій Москаль підписав чергове розпорядження про перейменування вулиць у кількох населених пунктах Закарпаття.
Серед перерахованих населених пунктів – і гірське село Загаття. Тут вулицю Жовтневу перейменовано на вулицю Адальберта Ерделі.
Власне, про перейменування вулиці мова велася роками. Але далі слів справа не йшла. Хоча основоположник закарпатської школи живопису цілком заслуговує цього. У селі й дотепер зберігається приміщення, де проживала сім’я Ерделі. (Тепер там знаходиться міжшкільний навчально-виробничий комбінат). Свого часу важливу і потрібну справу зробив колишній голова райдержадміністрації Василь Устич. Він організував обласний фестиваль імені А.Ерделі, у якому взяли участь відомі художники краю – Володимир Микита, Петро Шолтес, Василь Вовчок, Василь Скакандій, Михайло Белень, Василь Свалявчик та багато-багато інших.
– Жителі села схвально поставилися до цього, − каже Загатянський сільський голова Василь Максим. – Адже Адальберт Ерделі – наша людина. Він прославив Закарпаття далеко за межами України.
Із роботами художника із гірського села знайомилися поціновувачі мистецтва у Римі, Парижі, Венеції, Флоренції, Мілані, Мюнхені, Варшаві, Братиславі та інших містах світу.
Народився А. Ерделі 25 травня 1891 року в с. Загаття. Батько його був простим сільським учителем. Жили бідно: нелегко було утримати сім’ю з чотирнадцяти дітей. Здібності до малювання у маленького хлопця появилися змалку. Він цілими днями блукав лісом, робив замальовки усього того, що привертало його увагу. Здібності талановитого юнака запримітив пан із Будапешта. Він вирішив йому допомогти, але з однією умовою – родове Іван Гриць треба замінити на Адальберт Ерделі (це, мовляв, для того, щоб привернути увагу в мистецьких колах).
Саме завдяки цьому А. Ерделі закінчив Будапештську академію мистецтв, де у дивний світ творення його вели такі видатні педагоги, майстри, як-от: І. Ревес та А. Грнюнвальд.
Та жити за кордоном він не мав бажання. Усе частіше відчував, що хочеться додому, в гори. Спочатку влаштувався вчити малюванню молодих у Мукачівській вчительській семінарії. Згодом перейшов до Мукачівської реальної гімназії – було то 1917 року. Пройшло небагато часу, і А. Ерделі разом із Й. Бокшаєм почали згуртовувати художників краю.
У 1931 р. Й. Бокшай і А. Ерделі створили Товариство діячів образотворчого мистецтва на Підкарпатській Русі. У 1946 році вони стали ініціаторами відкриття в обласному центрі Ужгородського художнього училища. Так що загатяни гордяться своїм знаменитим земляком.
Василь ШКІРЯ

Ваш отзыв

Ваш коментар